Teisest pensionisambast saab edaspidi soovi korral välja astuda

Pensioni teist sammast sarjavad valimisreklaamid Tallinna tänaval.
Pensioni teist sammast sarjavad valimisreklaamid Tallinna tänaval. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Laupäeval avalikustatud Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsioonileppe kohaselt säilitatakse teine pensionisammas ning sellega liitumine käib ka tulevikus automaatselt, kuid edaspidi saavad inimesed õiguse skeemist vabatahtlikult välja astuda.

Leppe teksti kohaselt seisneb pensioni teise samba reform selles, et sammas ja selle pakutavad teenused säilivad, kuid üle vaadatakse pensionifondide haldustasud, teise samba väljamaksete kord pensioniikka jõudmisel ning kindlustuslepingute sõlmimise ja lõpetamise tingimused.

"Me ei muuda kogumispensioni süsteemiga liitumise korda ning inimesed, kellel on kehtiva seaduse järgi kohustus süsteemiga liituda, liidetakse süsteemiga ka edaspidi automaatselt," seisab leppes.

Lisaks kaalutakse tööandja poolt töötajatele pensioni kogumise võimaluste soodustamist.

Küll aga kavatseb loodav koalitsioon võtta tuleva aasta 1. jaanuariks vastu seadusemuudatused, millega teise pensionisambaga liitunud ja tulevikus liituvad inimesed saavad õiguse sellest avalduse alusel väljuda.

"Väljunud inimesi koheldakse analoogselt nendega, kes ei ole teise sambaga liitunud. Selleks töötame välja väljamaksmise tingimused ja korra. Väljamaksed teise samba pensionifondidest tehakse pärast avalduse esitamist kahe aasta jooksul ning neilt tasutakse tulumaks," toob leppe tekst välja.

Teise samba pensioni kogumist jätkavad inimesed saavad õiguse esitada avaldus, mille alusel kantakse teise sambasse tehtavad maksed (kaks protsenti + neli protsenti) edaspidi teise samba fondi asemel otse inimese investeerimiskontole. Väljamaksed teise samba fondidest investeerimiskontole tehakse pärast avalduse esitamist kahe aasta jooksul, fondide vahetamisega samadel tähtaegadel.

Investeerimiskontolt raha väljavõtmine on leppe kohaselt võimalik igal ajahetkel, kuid sel juhul tuleb tasuda tulumaks.

Lisaks tahab valitsus investeerimiskonto kasutamise võimalusi laiendada ning anda õigus teise samba süsteemiga liituda ka inimestele, kes pole seda teinud või on süsteemist väljunud.  

Ratas oma raha teisest sambast välja võtta ei kavatse

Peaminister Jüri Ratase sõnul ei muutu hetkel teise sambaga veel midagi, sest kõigepealt tuleb muudatused välja töötada. Samas tunnistas Ratas erakonna volikogule järgnenud pressikonverentsil, et tema ise ei kavatse teisest sambast raha välja võtta.

Regionaalministri kandidaat Jaak Aab Keskerakonnast ütles pensionimuudatuste kohta, et teine sammas on olnud jäik: selle tootlus on olnud kehv ja haldustasud suured. Seetõttu pole see inimestele kogumises efekti andnud.

"Parandada on palju. Teha vabamaks vahendite paigutamine, mis ta on kogunud. Eestis on 200 investeerimisfondi, kui luua läbi investeerimiskonto selleks võimalus, siis osa inimesi hakkab seda kasutama," selgitas ta. "Kindlasti on üks põhimõte, et vaikimisi on pensionisammas kohustuslik, aga kui inimene teeb avalduse, et ei soovi seda, võib ta sealt väljuda".

Pensioni teise samba vabatahtlikuks muutmine oli üks Isamaa valimislubadusi ja Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles pärast erakonna volikogu, et nende idee realiseerus koalitsioonileppes 90 protsendi ulatuses.

"Soovime, et tulevikus saaks inimesed iseseisvalt otsustada oma säästude üle, oma rahaliste vahendite paigutamise üle kõige paremal moel," sõnas ta. "Vabatahtlikuks tegemine annab inimestele ka suuremad võimalused säästmiseks, täna on need võimalused piiratud."

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: