Rwandas mälestatakse 800 000 genotsiidiohvrit ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Xinhua / Scanpix

Rwandas mälestatakse pühapäeval 25 aasta tagasi alanud genotsiidi ohvreid, milles jättis elu enam kui 800 000 tutsit ja mõõdukat hutut.

President Paul Kagame asetab Kigali genotsiidimemoriaali pärja, millega algab nädala kestev mälestusürituste sari. Samasse memoriaali arvatakse olevat maetud üle 250 000 peamiselt tutsi rahvusest genotsiidiohvri.

Pärastlõunal liituvad riigijuhid ja ametnikud 2000 inimesega mälestusmarsil parlamendihoone juurest riigi suurimale staadionile, kus süüdatakse mälestusküünlad.

Mälestusüritustele on oodatata vähemalt kümne riigi liidreid, lisaks ka Euroopa Komisjoni presidenti Jean-Claude Junckerit ja Kanada kindralkuberneri Julie Payette'i.

Umbes sada päeva kestnud massimõrv algas Rwandas 1994. aasta 6. aprillil, kui president Juvenal Habyarimana ning temaga samas lennukis olnud Burundi riigipea Cyprien Ntaryamira - mõlemad etnilised hutud - hukkusid, kui nende lennuk Kigali kohal alla tulistati. Tulistajad on siiani identifitseerimata.

See intsident aktiveeris hutudest valitsusele alluva armee ja äärmusrühmitused, kes algatasid tutside hävitamise. Genotsiidi käigus pöördusi inimesed tihedasti asustatud riigi külades üksteise vastu, inimesi tapeti tulirelvadega, kuid suur osa raiuti surnuks matšeetedega, põletati või peksti surnuks kaigastega. Keskmiselt tapeti päevas ligi 10 000 inimest, hukkus 70 protsenti tutsidest elanikkonnast ja üle kümnendiku Rwanda kogurahvastikust.

Tapatalgud lõppesid 1994. aasta juulis, kui tutside juhitud Rwanda Patriootlik Rinne (RPF), mida juhtis Kagame, sisenes üle Uganda piiri ja võttis riigi oma kontrolli alla.

Rwanda ametlik poliitika on hoiduda igasugusest inimeste etnilise tausta rõhutamisest, kuid opositsiooni väitel kasutatakse meedia ja poliitika kontrollimist ka selleks, et vaigistada opositsiooni.

Eesti avaldas kaastunnet

"Me ei tohi unustada. Eesti mälestab rohkem kui 800 000 ohvrit, kes hukkusid tutside-vastases genotsiidis Rwandas 25 aastat tagasi. Oleme solidaarsed ellujääjatega ja Rwanda rahvaga nende pühendumuses ja püüdlustes leppimisele ja ülesehitamisele," teatas Eesti välisministeerium pühapäeval sotsiaalmeedia vahendusel.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters - ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: