USA sisejulgeolekuminister Kirstjen Nielsen lahkus ametist

{{1554688740000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

USA sisejulgeolekuminister Kirstjen Nielsen lahkub ametist, teatas president Donald Trump pühapäeval.

"Sisejulgeolekuminister Kirstjen Nielsen lahkub ametist ja ma tahan tänada teda tema töö eest," säutsus Trump ministri kohta, kes on olnud tema administratsiooni immigratsioonipoliitika kindel toetaja.

Trump lisas, et sisejulgeolekuministri kohusetäitjaks saab tolli- ja piirivalveteenistuse juht Kevin McAleenan.

Nielsen ühines USA administratsiooniga 2017. aasta jaanuaris Trumpi esimese sisejulgeolekuministri John Kelly abina. Kui Kellyst sai sama aasta juulis Valge Maja personaliülem, läks Nielsen temaga kaasa asetäitjana.

2017. aasta oktoobris naasis Nielsen sisejulgeolekuministeeriumisse ministrina.

Nielseni ja Trumpi suhted on olnud pikka aega rasked, kuid hoolimata teadetest, et president kritiseeris sageli ministrit, oli ta riigipeale kindlalt lojaalne.

Eelmisel kuul kaitses Nielsen Trumpi määrust eriolukorra kehtestamisest, et tagada raha tema lemmikprojektile - müüri ehitamisele USA-Mehhiko piirile.

Nielseni lahkumisavaldust saab täismahus lugeda SIIN.

ERR Washingtonis: pinged Trumpi ja ministri vahel olid kasvanud suureks

Ühendriikide meedia andmetel on see osa suuremast ümberkorraldusest ministeeriumis, mis president Donald Trumpi hinnangul ei ole suutnud ebaseadusliku sisserändega võidelda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sisejulgeolekuminister Nielsen otsustas ameti maha panna pärast kohtumist president Donald Trumpiga Valges Majas. Väidetavalt pidi Nielsen presidendile selgitama, miks ebaseaduslik ränne ja vahistamised USA lõunapiiril on tõusnud viimase kümne aasta kõrgeimale tasemele. Pinged Trumpi ja Nielseni vahel olid aga muutunud niivõrd suureks, et sisejulgeolekuminister otsustas lahkuda.

"Me tahame edasi minna karmimal suunal," kommenteeris Trump.

"See on täiesti arusaadav, et suurenenud immigratsiooninumbrid on tekitanud presidendis pettumust, aga Nielseni vallandamine seda ei muuda," kommenteeris omakorda endine USA sisejulgeolekuministeeriumi nõunik Fran Townsend.

Viimastel nädalatel rõhutasid nii Nielsen kui ka president, et lõunapiiril on kriis, mistõttu peaks kongress asüüli taotlemise reegleid karmistama ja muutma lihtsamaks ebaseaduslike sisserändajate riigist välja saatmise. President isegi ähvardas piiri Mehhikoga täielikult sulgeda, kuid tegi kannapöörde pärast seda, kui Valge Maja ametnikud hoiatasid, et see võib haavata USA tootjaid.

"Meie riik on täis, me oleme täis. Meie süsteem on täis, meie riik on täis. Ei saa sisse tulla, meie riik on täis," teatas Trump.

"Ma jagan presidendi eesmärki piir kindlustada. Ma kavatsen ka edaspidi toetada kõiki pingutusi, mis juhivad tähelepanu humanitaar- ja julgeolekukriisile piiril," lausus Nielsen.

Nielsen oli sisejulgeolekuministeeriumis kokku 16 kuud. Ta sattus suure negatiivse tähelepanu alla pärast seda, kui viis möödunud suvel piiril ellu presidendi nulltolerantsi poliitikat, mis tõi kaasa laste eraldamise vanematest.

Nielseni töö võtab nüüd üle Kevin McAleenan, kes on seni töötanud tolli- ja piirivalveametis. Ta on kutsunud kongressi üles piirijulgeolekuga tegelema.

Toimetaja: Laur Viirand, Maria-Ann Rohemäe

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: