ERR-i nõukogu liige Kalvi Kõva: Helme ettepanekut ei peaks arutama

ERR-i nõukogu koosolek, paremalt esimene Martin Helme.
ERR-i nõukogu koosolek, paremalt esimene Martin Helme. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Rahvusringhäälingu (ERR) nõukogu liikme sotsiaaldemokraat Kalvi Kõva hinnangul ei tohiks nõukogu Martin Helme küsimust ajakirjanike "eetrist maha võtmise" kohta üldse päevakorda panna.

"Ainuüksi selline arutelu loob ohtliku pretsedendi. Poliitiline sekkumine ERR-i toimetuslikesse valikutesse on vastuolus vaba demokraatia põhimõtetega. Helme soov ei ole üllatav, EKRE on pikka aega põlgusega suhtunud vabasse ajakirjandusse. Sellise aruteluga loodab Helme hirmutada ajakirjanikud enesetsensuurile," ütles nõukogus sotsiaaldemokraate esindav Kõva.

Võimalikus Jüri Ratase teises valitsuses rahandusministriks pürgiv Martin Helme saatis märtsi lõpus ringhäälingunõukogule kirja, kus ta soovis "totaalset kallutatust ja ebaprofessionaalsust demonstreerinud töötajate eetrist maha võtmist."

"Sotsiaaldemokraadid ütlevad üheselt: käed eemale vabast ajakirjandusest. Ükski ajakirjanik ei tohi oma tööd tehes karta poliitilisi repressioone," teatas Kõva. Rahvusringhääling on tema sõnul oma programmiloomes sõltumatu ning igasugune poliitiline või kõrvaline sekkumine ajakirjanike töösse on püüd tsenseerida vaba meediat.  

Rahvusringhäälingu nõukogu esimees Rein Veidemann ütles ERR-ile, et igal nõukogu liikmel on õigus esitada päevakorra suhtes ettepanekuid.

Veidemann märkis, et Helme kiri on sõnastatud talle iseloomulikul viisil, sisaldades süüdistusi. "Seda võib näha surveavaldusena," ütles ta.

"Nõukogu ei saa karistada, sellist õigust ega kohustust nõukogul ei ole," lisas Veidemann Helme nõudmisele viidates.

"Tõepoolest, ERR on meediaorganisatsioon, mis peab lähtuvalt seadusest järgima poliitilise tasakaalustatuse printsiipi," ütles Veidemann. "Samas pole selleks mingit mõõdikut, see on hinnangupõhine. Tasakaalu jälgimiseks on ERR-is eetikanõunik ning organisatsiooni sees peavad tasakaalu jälgima ja hindama toimetuste juhid."

Veidemann ütles veel, et tasakaalustamatuse süüdustusi ei peaks üldiselt esitama, sest arutada saaks vaid konkreetseid näiteid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: