Netanyahu erakond on Iisraeli valimisi võitmas

{{1554861600000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / EPA

Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu erakond Likud liigub parlamendivalimiste võidu suunas, selgus kolmapäeva hommikul ametlikest valimistulemustest.

Kui loetud oli 96 protsenti häältest, olid Netanyahu Likud ja sellega liidus olevad marurahvuslikud väikeparteid kogunud 120-kohalises parlamendis 65–67 saadikukohta. Likud saab ilmselt 35 kohta.

Varem teatati, et Likud juhib 27,6 protsendi häältega Netanyahu põhirivaal Benny Gantzi Sinise Alliansi 26 protsendi ees, kui loetud oli 64 protsenti häältest.

Iisraeli telekanalite kaks uuendatud lävepakuküsitlust prognoosisid Likudile ühe saadikukoha suurust võitu. Kolmas küsitlus prognoosis vastupidist tulemust.

Üks lävepakuküsitlus näitas ka, et Netanyahu šansid koos Likudiga liidus olevate marurahvuslike erakondadega võimuliit moodustada on suurenenud.

Iisraeli peamiste telekanalite kolm erinevat lävepakuküsitlust prognoosisid teisipäeva õhtul Likudile 120-kohalises parlamendis 33–36 saadikukohta Sinise Alliansi 36 või 37 vastu.

Samas andsid küsitlused Netanyahule eelise, sest koos Likudiga liidus olevate väiksemate marurahvuslike erakondadega oleks peaministril uues knessetis 60–66 kohta. Sinisel Alliansil oleks koos seda toetavate pisiparteidega 54–60 saadikukohta.

Eelmistel Iisraeli valimistel ei ole lävepakuküsitlused täpseks osutunud.

Netanyahu ja Gantz jõudsid teisipäeva õhtul mõlemad end juba valimiste võitjaks kuulutada.

Peaministri sõnul saavutas tema paremerakondade blokk selge võidu. "Ma tänan Iisraeli kodanikke usalduse eest. Ma alustan juba täna meie loomulike partneritega parempoolse valitsuse moodustamist," lausus ta.

"Me võitsime! Iisraeli avalikkus on oma sõna öelnud!" teatasid Sinise Alliansi liidrid Gantz ja Yair Lapid, kutsudes Iisraeli presidenti Reuven Rivlinit "tegema järgmise valitsuse moodustamiseks ettepanekut võitjale".

"Netanyahu lubas 40 saadikukohta ja kaotas. President näeb üldpilti ja peaks tegema võitjale ettepaneku järgmine valitsus moodustada. Teist valikuvõimalust ei ole," lisasid nad ühisavalduses.

"Valimistel on võitjad ja kaotajad ja meie oleme võitjad," lausus Gantz hiljem kõnes toetajatele.

Erukindral lubas muuta tooni Iisraeli polariseerunud poliitilises süsteemis ja "olla peaminister kõigile", mitte ainult tema poolt hääletanutele.

Valimisjaoskonnad avati suuremas osas piirkondadest kell 7 ja suleti kell 21.

Sinine Allianss on Gantzi erakonna Iisraeli Vastupanu ja tsentristliku Yesh Atidi ühisnimekiri.

Valimisvõit asetaks 13 aastat peaministrina töötanud Netanyahu Iisraeli ajaloo pikima ametiajaga peaministriks saamise kursile. Kui nii peaks minema, siis saab temast ilmselt ka esimene valitsusjuht juudiriigi ajaloos, kellele on esitatud süüdistus.

Iisraeli peaprokurör on teatanud, et kavatseb esitada Netanyahule süüdistuse altkäemaksus, pettuses ja usalduse kuritarvitamises.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: