Iisraeli parlamendivalimistel on tihe konkurents

Foto: Reuters/Scanpix

Teisipäeval algavad Iisraelis valimised, kus peaminister Benjamin Netanyahu loodab saada tagasivalituks. 120-kohalisse Knessetisse saamiseks peab erakond koguma vähemalt 3,25 protsenti häältest.

Iisraeli valimised tuli erakorraliselt teha aprillis, mitte korraliselt novembris, sest koalitsioon läks tülli ultraortodokssete juutide sõjaväeteenistuse kohustuse pärast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Peaminister Benjamin Netanyahu on välispoliitiliste võitude toel püüdmas uut, rekordilist viiendat ametiaega.

"Aeg on hiline. Praegu oleme mõni koht tagapool, Lapid ja Gantz juhivad. Ainuke võimalus vahet vähendada ja tagada, et Likud kindlalt moodustab järgmise valitsuse, on suur Likud. Tooge kõik inimesed valima," teatas Netanyahu.

Valimiskampaania on viimastel tundidel kõrgetel tuuridel. Korruptsioonisüüdistustega võitleva Netanyahu valimiste võitu proovib rikkuda äsjamoodustatud tsentristlik Sinivalge Liit, mille eesotsas on Vastupanupartei liider, endine kaitseväe juht Benny Gantz.

"Meie juhime, saame võimu, teenime Iisraeli riiki, sest oleme suurimad. Oleme pool meetrit võidust. Üleeile ütlesin, et meeter. Eile ütlesin, et 90 sentimeetrit. Täna on pool meetrit. Meil on vaja veel vaid kaht kohta," rõhutas Gantz.

Igal valimisel on üks kaalukeel ja seekord on selleks vabaturgu pooldav ja kanepi legaliseerimist taotlev Zehut, mis muuhulgas tahab ka palestiinlased saata naaberriikidesse ära.

"Minu lahendus on õiglus, sest see on Iisraeli maa, mitte palestiinlaste või kes teab veel, kelle oma. See on juudi rahva maa," rõhutas Zehuti partei liider Moshe Feiglin.

Iisraeli valimistel pole keegi kunagi võitnud enamust ja madala künnise pärast on koalitsioon väga laiapõhjaline, aga sellest tulenevalt ka keeruline koos hoida. 120-kohalisse Knessetisse on arvamusküsitluste põhjal lootust saada vähemalt 13 parteil.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: