Iisraeli parlament toetas ennetähtaegsete valimiste korraldamist

{{1559188320000 | amCalendar}}
Foto: SIPA/Scanpix

Iisraeli parlament toetas kolmapäevaõhtusel hääletusel ennetähtaegsete valimiste korraldamist.

Parlament hääletas iseenda laialisaatmise poolt 74 poolt- ja 45 vastuhäälega. Ennetähtaegsed valimised korraldatakse 17. septembril.

Üldvalimised leidsid Iisraelis aset alles aprillis, kuid peaminister Benjamin Netanyahul ei ole sestsaadik õnnestunud valitsuskoalitsiooni kokku panna.

Netanyahu erakond Likud esitas eelnõu parlamendi laialisaatmise kohta esmaspäeval. Tähtaeg koalitsiooni loomiseks sai läbi kolmapäeval ja läbirääkimised olid lootusetult takerdunud.

Kokkuleppe blokeeris endine kaitseminister Avigdor Lieberman, kes on keeldunud taganemast oma võtmenõudmisest, mis näeb ette ultraortodokssete juutide kohustusliku sõjaväeteenistuse, nagu see kehtib kõigi teiste Iisraeli juutide suhtes.

Tema erakond kontrollib parlamendis viit kohta ning Netanyahu oleks vajanud koalitsiooni moodustamiseks Liebermani toetust.

Netanyahu näis aga juba algusest peale eelistavat uusi valimisi võimalusele jätta valik Rivlinile. 

Trump Iisraeli uute valimiste kohta: paha lugu

USA president Donald Trump väljendas neljapäeval kahetsust, et Iisrael on sunnitud korraldama ennetähtaegsed parlamendivalimised, kuna peaminister Benjamin Netanyahu ei suutnud valitsuskoalitsiooni moodustada.

"Paha lugu, mis Iisraelis juhtus," ütles Trump ajakirjanikele.

"See tundus Netanyahu täielik võit," lisas ta 9. aprilli valimiste tulemust meenutades ja kiitis Iisraeli peaministrit, kellega tal on tihedad sidemed.

Trumpi sõnul on uued valimised viimane asi, mida Iisrael praegu vajab.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: