Iisraeli valimistele järgnevad igal juhul keerulised võimukõnelused

Iisraelis toimusid teisipäeval erakorralised parlamendivalimised, mille loodab võita neli korda peaminister olnud Benjamin Netanyahu. Talle pakub tugevat konkurentsi endine armeejuht Benny Gantz.

Knesset läks laiali möödunud aasta lõpus, kui ei suudetud kokku leppida ultraortodokssete juutide sõjaväekohustuse küsimuses. Valimisjaoskonnad suleti kell 22, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Enam ammu pole valimised Iisraelis olnud nii tasavägised ja nagu näitavad küsitlused, pole valijad kunagi olnud nii kõhklevad.

Küsimus on, kas Benyamin Natnayahu, keda tema pooldajad kutsuvad Kuningas Bibiks ja vastased kriminaalseks peaministriks, jätkab valitsusjuhina ning seda juba viiendat korda.

Korruptsioonis süüdistatud Netanyahu on nautinud USA presidendi Donald Trumpi toetust ning lubanud veel paar päeva tagasi, viimast vinti üle keerates, annekteerida Läänekalda.

Iisraelil läheks nagu väga hästi, kuid fakt, et Netanyahule pakub tugevat konkurentsi endine armeejuht Benny Gantz, näitab, et rahvas on hakanud karmist parempoliitikast väsima.

Gantzi tsentristlik Sini-Valge liit koondab enda taha nii parema kui ka vasema tiiva poliitikuid. Mees, kellelt muutusi oodatakse, on poliitikuna uustulnuk ja kriitikute hinnangul seetõttu riskantne valik.

Valimiskünnis on Iisraelis vaid 3,25 %, mis tähendab, et parlamenti pääseb ka palju väikeparteisid. Samal ajal ei saa reeglina ükski partei selget enamust. Nii et ees ootavad kindlasti ka veel keerulised koalitsioonikõnelused.

Iga viies hääleõiguslik kodanik Iisraelis on palestiinlane. Suur osa neist boikoteerib aga valimisi, kuna leiab, et nende esindajatel pole mingit reaalset jõudu.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: