X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Netanyahu ja Gantz kuulutasid mõlemad end Iisraeli valimiste võitjaks

{{1554775320000 | amCalendar}}
Valimisreklaamid Tel Avivis.
Valimisreklaamid Tel Avivis. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ja tema põhirivaal Benny Gantz kuulutasid mõlemad end pärast teisipäevaste üldvalimiste järel avaldatud lävepakuküsitluste tulemusi valimiste võitjaks.

Samas annavad küsitlused Netanyahule eelise, sest koos Likudiga liidus olevate väiksemate marurahvuslike erakondadega oleks peaministril uues Knessetis 60-66 kohta. Sinisel Alliansil oleks koos seda toetavate pisiparteidega 54-60 saadikukohta. 

Eelmistel Iisraeli valimistel ei ole lävepakuküsitlused täpseks osutunud. 

Netanyahu sõnul saavutas tema paremerakondade blokk selge võidu. "Ma tänan Iisraeli kodanikke usalduse eest. Ma alustan juba täna meie loomulike partneritega parempoolse valitsuse moodustamist," lausus peaminister.

"Me võitsime! Iisraeli avalikkus on oma sõna öelnud!" teatasid Sinine Alliansi liidrid Gantz ja Yair Lapid, kutsudes Iisraeli presidenti Reuven Rivlinit "tegema järgmise valitsuse moodustamiseks ettepanekut võitjale". 

"Netanyahu lubas 40 saadikukohta ja kaotas. President näeb pilti ja peaks tegema võitjale ettepaneku järgmine valitsus moodustada. Teist valikuvõimalust ei ole," lisasid nad. 

Valimisjaoskonnad avati suuremas osas piirkondadest kell 7 ja suleti kell 21. Ametlikke valimistulemusi on oodata kolmapäeva hommikul. 

Sinine Allianss on Gantzi erakonna Iisraeli Vastupanu ja tsentristliku Yesh Atidi ühisnimekiri. 

Ka arvamusküsitlused prognoosisid tihedat konkurentsi

Iisraelis algasid teisipäeval üldvalimised, kus selgub, kas korruptsioonisüüdistustest hoolimata jätkub 13 aastat võimul olnud parempoolse peaministri Netanyahu valitsemisaeg, või asendab teda poliitikas uustulnuk, endine sõjaväejuht Benny Gantz.

Arvamusküsitluste järgi tõotavad valimised, mille tulemusena Netanyahu loodab veelgi pikendada oma karjääri peaministriametis, tulla tasavägised, sest endise relvajõudude ülema Gantzi juhitav opositsioonijõud Sinine Allianss pakub valitsusjuhile tõsist konkurentsi.

Küsitlused andsid mõlemale Iisraeli 120-kohalises parlamendis ligikaudu sama palju kohti. Samas näitavad küsitlustulemused, et Netanyahu oleks pärast valimisi valitsuse moodustamiseks paremas seisus tänu temaga liidus olevate väikeparteide saadikukohtadele.

Netanyahu ja Gantz veetsid valimiskampaania viimased tunnid väga erinevaid valimisstrateegiaid ellu viies: Netanyahu hoiatas korduvalt, et tema erakonda Likud ähvardab valimiskaotus; Gantz seevastu rõhutas, et Iisrael on ajaloolise muutuse lävel.

Peaminister pöördus valimiskampaania lõpusirgel oma parempoolse baastoetajaskonna poole, lubades annekteerida Läänekalda okupeeritud aladele rajatud asundused, mida rahvusvaheline kogukond peab ebaseaduslikuks. Ta ütles pühapäeval usutluses, et USA president Donald Trump on tema anneksiooniplaanist teadlik.

Netanyahu lubas asunduste suhtes suveräänsust kohaldada järk-järgult, tõotades mitte eristada Iisraeli suuri asundusblokke Läänekaldal ja isoleeritud üksikasundusi sügaval Läänekaldal aladel, mida palestiinlased peavad osaks oma tulevasest riigist.

"Kes peale minu suudab seda teha? Kes on selleks võimeline? Ausalt?" ütles Netanyahu, püüdes end kujutada riigimehena, kellele ei leidu praegu Iisraelis võrdset.

"Kes suudaks seista maailma ees? Kes suudaks seista Ameerika kongressi ees? Kes suudab mõjutada avalikku arvamust selles suunas?" küsis peaminister.

Gantz on nimetanud Netanyahu lubadust "vastutustundetuks" katseks parempoolsete hääli võita, süüdistades teda sisutühjade avaldustega inimestega mängimises.

Ajakirjanik küsis pühapäeval Gantzilt, milline on tema seisukoht selles küsimuses. Gantz vastas, et ei toeta "ühepoolseid" samme.

"Ütlesime, et püüdleme piirkondlikult ja üleilmselt toetatud rahuleppe poole, hoides samaaegselt kinni oma aluspõhimõtetest," lausus ta.

Gantz on tõstnud esile ka oma julgeolekualase pädevuse ja lubanud leevendada Iisraeli ühiskonnas lõhesid, mille süvendamises ta süüdistab Netanyahut.

"On olemas vajadus muutuse järele ja võimalus selleks," ütles endine sõjaväejuht esmaspäeval armeeraadios. "Iisraelil on vaja võtta kurss ühendamisele, sidususele ja lootusele, mitte äärmuslikkusele."

Hiljem esmaspäeval ütles Gantz Tel Avivis erakonna peakorteris, et tema toetajad peavad tagama, et "kõik läheksid valimisjaoskondadesse, sest me kavatseme teenida kõiki valijaid paremtiivalt ja vasaktiivalt, kõiki Iisraeli kodanikke".

Rivaalid on viimastel päevadel teinud ka valimiskampaaniale omaseid žeste. Gantz sõitis neljapäeval valimisüritusele mootorrattaga ja Netanyahu külastas esmaspäeval Jeruusalemma suurimat turgu.

Valimisvõit asetaks Netanyahu Iisraeli ajaloo pikima ametiajaga peaministriks saamise kursile. Kui nii peaks minema, siis saab temast ilmselt ka esimene valitsusjuht juudiriigi ajaloos, kellele on esitatud süüdistus.

Iisraeli peaprokurör on teatanud, et kavatseb esitada Netanyahule süüdistuse altkäemaksus, pettuses ja usalduse kuritarvitamises.

Peaministri vastased on püüdnud tema õigusprobleeme ära kasutada ja on kuulutanud, et Netanyahu on sattunud eksiteele ja peab võimult lahkuma.

Netanyahu on reageerinud üleskutsetele trotslikult ja nimetanud tema suhtes käivaid juurdlusi "nõiajahiks".

Peaminister on püüdnud esitleda ennast valijatele Iisraeli julgeoleku ja majanduskasvu garandina ja ülistanud USA presidendi Donald Trumpi ühepoolseid samme Iisraeli suveräänsuse tunnustamiseks Jeruusalemma ja Golani kõrgendike üle.

Gantz on püüdnud Netanyahu enesekuvandit Iisraeli julgeoleku võimekaima tagajana neutraliseerida enda ja oma valimisblokki kuuluva veel kahe endise sõjaväeülema pädevuse rõhutamisega.

Iisraeli armee teatas pühapäeval, et kõik sisenemispunktid Iisraelist okupeeritud Läänekaldale ja Gaza sektorisse suletakse teisipäeval üldvalimiste tõttu 24 tunniks.

Armee ütles avalduses, et otsus sulgeda kõik kontrollpunktid keskööst keskööni võeti vastu lähtudes julgeolekukaalutlustest. Neid saab läbida ainult erakorralise meditsiiniabi andmiseks.

Iisrael sulgeb tavaliselt piirid palestiinlaste aladega ka riigipühadel, et vältida võimalikke rünnakuid.

Valimisjaoskonnad avati suuremas osas piirkondadest kell 7 ja suletakse kell 21, lõplikke tulemusi on oodata kolmapäeva hommikuks.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: