"Välisilm": vanameister Netanyahu suutis turmtulele vastu panna

Foto: Zuma Press/Scanpix

Iisraeli valimised olid seekord väga isikukesksed. Enamus asju keerles kauaaegse peaministri Benjamin Netanyahu isiku ja tema võimalike hämarate tegude ümber. Ometi suutis vanameister turmtulele vastu pidada ja napsas napi võidu, märkis "Välisilm".

Iisraeli valitsus pidas pühapäeval oma esimese istungi pärast valimisi. Peaminister Benjamin Netanyahu on rahulolev, sest valimiste võit on käes ja seega ka uus peaministri ametiaeg käeulatuses. Likudi partei suurendas 120-kohalises Knessetis kohti 30-lt 36 kohani, mis juhi sõnul tähistab kolossaalset võitu.

Peotuju võis pisut rikkuda ebaõnnestunud missiooni Kuule. Juudi filantroopide toel loodud 100 miljoni dollariline masin kukkus enne pinnale jõudmist puruks, sest peamootor lülitus välja ja seega ei pidurdunud.

"Iisraeli riik tegi ajalugu ja on nüüd üks seitsmest riigist, kel õnnestus jõuda Kuu orbiidile ning on üks neljast riigist, mis jõudis Kuule, kuigi me just parimal moel ei maandunud. See on suur saavutus ettevõtetele SpaceIL ja IAI ning Iisraeli riigile, mis seda toetas. Kavatseme käivitada Beresheet 2 projekti," lubas Netanyahu.

Sel nädalal kohtub president Reuven Rivlin parlamenti saanud parteide liidritega ja annab valitsuse moodustamise ülesande inimesele, kellel on selleks tema arvates parim võimalus ja selleks on ilmselgelt Netanyahu. Tal on 42 päeva aega valitsuse moodustamiseks. Tulevases valitsuses pole enam Uus Parem parteid, kuid sellele vaatamata võib Likudi juht arvestada vähemalt 65-mandaadilise toetusega.

"Enamik iisraellasi tahab Netanyahut peaministriks, kuigi ta on selles ametis olnud pikka aega ja on päris palju asju, mis mõnedele inimestele ei meeldi, kuid siiski tahavad teda peaministriks. Tegelikult ei olnud Benny Gantzi juhitud parteil Sinine ja Valge tõelist platvormi või ideoloogiat, mis erineks Likudi omast. Peamine sõnumi oli, et nad ei ole Netanyahu. Et poliitika on väga sarnane, aga me ei ole tema. Valijate enamikku see ei haaranud," selgitas poliitikafoorumi Kohelet vanemteadur Emmanuel Navon.

Samas on valimiste kõige suurem võitja Sinine ja Valge, mis oma esimestel valimistel sai Likudiga peaaegu võrdse arvu kohti ehk 35.

"Me ei lähe lihtsalt opositsiooni, vaid kavatseme Knessetisse minnes alustada uut vooru. Teatan siit Likudile, Netanyahule ja koalitsioonile, et muudame teie elu põrguks," kinnitas partei Sinine ja Valge kaasasutaja Yair Lapid.

Valimiste suurim kaotaja oli aga Tööpartei, mis ajaloolise valitsusparteina peab hakkama tegutsema kolm korda väiksema fraktsioonina, kus vaid kuus saadikut.

Valimiseelsetes küsitlustes sai kaalukeele märgi külge Zehuti partei, mis ei kogunud piisavalt hääli, et 3,25-protsendilist künnist ületada. Just nende platvormis oli Läänekalda annekteerimise plaan. Viimasel nädalal sellele ideele toetust avaldanud Netanyahu võis haarata Zehuti toetajaid enda poole ja vähendada seeläbi tulevase koalitsiooni kirjusust.

"Netanyahut ei tohi kunagi alahinnata. Ta on väga intelligentne. Ta mõistab oma valijaid. Ta teadis, et tal ei ole vaja suurelt võita. Kui meie vaatame Iisraeli valimisi, isegi Ühendriikide juudi kogukonnas, siis on tavaline püstitus, et kuidas see mõjutab rahuprotsessi või julgeolekut? Kuid Iisraeli parlamendis on palju väikeparteisid. Neist paljud toetuvad pigem asunduste liikumistele või religioossele fundamentaalsusele, nagu nad seda defineerivad, kui sekularismile ja rahu otsimisesse," kommenteeris USA endine president Bill Clinton.

Rahuprotsessile on hoop antud nii Golani kõrgendike tunnustamisega Washingtonist kui ka Läänekalda asunduste annekteerimise ideega.

USA välisminister Mike Pompeo ütles ajalehele Jerusalem Post, et Läänekalda annekteerimise jutt ei kahjusta president Trumpi Lähis-Ida rahuplaani. Pompeo ei täpsustanud kava detaile, lisades vaid, et tegemist on senisest erineva ja unikaalse lähenemisega.

Palestiina Omavalitsuse president Mahmoud Abbas kritiseeris unikaalsust teravalt pühapäeval, palestiinlaste uue valitsuse ametisse astumisel.

"Juba sellest on küll, et Jeruusalemm eraldati Palestiinast, me ei taha ülejäänut kuuldagi. Millise lahenduse ja eesmärgi üle tahab president Trump arutada? Kahtlen, kas on mõtet temaga läbirääkimisi pidada, kui ta viis saatkonna Jeruusalemma ja teatas, et Jeruusalemm on Iisraeli pealinn," ütles Abbas.

Iseküsimus on, kas Trumpi administratsiooni unikaalse lähenemise jõustamise ajaks on peaminister Netanyahu veel ametis, arvestades, et tal on kolm kohtuprotsessi kohe kukil. Oluline on aga märkida, et Netanyahu ajal on Iisrael soojendanud suhted Türgi ja Araabia riikidega, et moodustada ühisrinnet Iraani vastu.

Arjakas: Netanyahul on väga hea poliitiline vaist

Merili Arjakas Tartu Ülikooli Johan Skytte instituudist ütles "Välisilma" stuudiointervjuus, et Netanyahu on väga efektiivne poliitik.

"Tal on väga hea poliitiline vaist. Ta on suutnud killustada kõik oma poliitilised oponendid. Ta on suutnud saavutada olukorra, kus ta kõnnib noatera peal, aga ei kuku pikali," sõnas Arjakas.

Peaministri koht annab Arjakase sõnul Benjamin Netanyahule võimaluse mõjutada ka eelnõu menetlust, mis oleks talle kasulik seoses tema suhtes algatatud uurimisega.

Pikemalt saab intervjuud vaadata lisatud videos.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: