Kellelt tulid Mihhail Kõlvartile hääletusel lisahääled?

Mihhail Kõlvart valiti Tallinna linnapeaks.
Mihhail Kõlvart valiti Tallinna linnapeaks. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Tallinna linnavolikogus toimunud linnapea hääletusel sai Mihhail Kõlvart 45 häält ehk kuus häält tuli väljastpoolt Keskerakonna fraktsiooni. Reformierakonna, Isamaa ja sotside fraktsioonide esindajate hinnangul tulid lisahääled EKRE fraktsioonist.

Fraktsioonitu saadik Deniss Boroditš kinnitas, et tema hääletas neljapäeval Kõlvarti poolt. Kuidas hääletas samuti fraktsioonitu Edgar Savisaar, ei ole hetkel teada.

EKRE fraktsiooni esimees Mart Kallas ütles ERR-ile, et EKRE fraktsioon leppis kokku, et hääletab Kõlvarti vastu. Mart Kallas kinnitas, et ise hääletas ta Kõlvarti kandidatuuri vastu.

Kallase sõnul võisid Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatide fraktsioonidest mõned liikmed spetsiaalselt hääletada Kõlvarti poolt eesmärgiga EKRE-t selles hiljem süüdistada.

Reformierakonna fraktsiooni esimees Kristen Michal ütles, et loogika seda spekulatsiooni ei kinnita ja lisandunud hääli tuleb otsida nende hulgast, kes saavad kasu Kõlvarti linnapeaks tulekust.

"EKRE valitsusse saamise garant on Kõlvart Tallinna linnapeana. Kui Kõlvart oleks läbi kukkunud, ja spekulatsioon Keski häälte pidamises oli, siis ei sünniks ka seda valitsust Toompeal," lausus Michal.

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni aseesimees Anto Liivat ütles, et ta on veendunud, et sotside fraktsioonist keegi Kõlvarti poolt ei hääletanud.

"Minu selge veendumus on see, et need hääled tulid Isamaa ja EKRE ridadest," sõnas Liivat.

Liivati hinnangul olid Kõlvartile vajalikud opositsioonisaadikute lisahääled kokku lepitud koalitsioonikõneluste käigus.

Isamaa fraktsiooni aseesimees Mart Luik ütles, et Isamaa leppis kokku, et keegi Kõlvarti poolt ei hääleta.

"Meie arvame, et need lisahääled tulid EKRE saadikutelt. EKRE-st oli neli inimest kohal," sõnas Luik.

"Võib arvata, et nende soov oli hääletada poolt seetõttu, et nüüd ollakse koalitsiooni loomas mäe otsas. Isamaa on hoidnud kogu aeg need kaks asja lahus," lisas Luik.

Samas ei välistanud Luik ka seda, et need hääled võisid sotsidelt või reformierakondlastelt tulla, ent pidas seda üsna vähetõenäoliseks. 

Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Tiit Terik ütles, et tema ei usu, et poolthääled Kõlvartile tulid mingi parteide vahelise kokkuleppe käigus. Teriku sõnul võisid erinevad saadikud hääletada Kõlvarti poolt isiklike sümpaatiate pinnalt.

"Ma arvan, et siin mängis suuremat rolli Kõlvarti isik, mitte mingi parteide vaheline kokkulepe," lausus Terik.

EKRE fraktsiooni esindaja Kersti Kracht neljapäevasel linnavolikogu istungil fraktsiooni seisukohta hääletamise suhtes ei avaldanud, vaid rääkis juba koostööplaanidest Kõlvartiga, nimetades teda juba enne hääletust tulevaseks linnapeaks.

"Meie EKRE fraktsioon, me oleme täna Tallinnas opositsioonis. Ma arvan muidugi, et Keskerakonnas on alati kõik hääled pidanud, seega ma arvan, et need peavad ka täna. Nii, et ilmselt on see asi kõik väga hästi korraldatud. Meie oleme opositsioonis nagu me oleme, aga ma soovin juba tulevikus Mihhail Kõlvartile head tööd linnapeana ja veelkord Taavi Aasale suur tänu," ütles Kracht enne hääletuse toimumist linnavolikogu ees.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: