Kersti Kaljulaid kohtus riigivisiidil Portugali presidendiga

Portugalis riigivisiidil viibiv president Kersti Kaljulaid kohtus teisipäeval oma kolleegi Portugali presidendi Marcelo Rebelo de Sousaga. Peamisteks teemadeks, mida riigipead arutasid, olid võimalused kahe riigi koostöö süvendamiseks digiteemade ja e-riigi vallas, julgeolekuküsimused ning Euroopa Liidu tulevikku puudutav.

Peamisteks teemadeks, mida riigipead arutasid, olid võimalused kahe riigi koostöö süvendamiseks digiteemade ja e-riigi vallas, julgeolekuküsimused ning Euroopa Liidu tulevikku puudutav, teatas presidendi kantselei.

"Eestil ja Portugalil on palju ühist – mõlemad me riigid on uuenduslikud ja digilembesed, mõlemas nähakse Euroopa Liitu kui lahendust, mitte kui probleemi. Ja mõlemas riigis on selge arusaamine, et julgeolek on jagamatu ning hõlmab 360 kraadi meie ümber, lisaks ka kübersfääri," ütles president Kaljulaid pärast kohtumist oma Portugali kolleegiga.

Kaljulaid tutvustas kohtumisel ka Eesti e-riigi võimalusi ja arengut.

Kahe riigi presidendid tõdesid, et kõike seda arvestades on kahe riigi ja nende ettevõtete vahelises koostöös peidus väga suur potentsiaal. "Mitmed Eesti ettevõtted on juba ka avastanud enda jaoks Portugali turu ja Lissaboni ühe sihtkohana, kuhu laieneda," ütles president Kaljulaid.

Ta tõi näiteks idufirma Monese ja Pipedrive'i, mille mõlema kontorit ta ka riigivisiidil külastab, ning Bolt'i. Samas avaldas riigipea lootust, et teda riigivisiidil saatva äridelegatsiooni kontaktidest sünnib uusi koostöid.

Riigipead arutasid ka Euroopa Liidu ees seisvaid väljakutseid ja lähenevate europarlamendi valimistega seotud teemasid. "Nii Eesti kui Portugali huvides on tugev ja ühtne Euroopa Liit. Toimiv ühisturg, ka digitaalne ühisturg on meie mõlema huvides, niisamuti langevad paljuski kokku meie ootused järgmisele EL rahastusperioodile," ütles Kaljulaid ning rõhutas, et nii EL kui NATO on tugevad ja tõhusad siis, kui kõik liikmesriigid neisse panustavad.

Kersti Kaljulaid tänas ka oma kolleegi Portugali panuse eest Balti õhuturbemissioonidel. "Nii nagu teie lennukid valvavad meie õhuruumi, on kõik missioonid, kus Eesti sõdurid osalevad, suunatud moel või teisel lõunaohtude vastu. Isegi kui meie ohuhinnangud üksikküsimustes ei lange alati kokku, näitab selline panustamine, et mõlemas riigis on selge arusaam, et julgeolek on jagamatu. Paljud uued ohud on aga üleüldse geograafiast sõltumatud," ütles riigipea, viidates küber- ja hübriidohtudele.

Riigivisiidil saadavad presidenti 25-liikmeline Eesti ettevõtjate delegatsioon ning kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem, IT- ja ettevõtlusminister Rene Tammist, Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser ning Kaubandus-Tööstuskoja juht Toomas Luman.

Riigivisiit on kahe riigi omavahelise suhtlemise kõige pidulikum vorm, märkis presidendi kantselei pressiteates.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: