Uuring: erakondade reitingud on stabiliseerunud

Mart Helme, Jüri Ratas ja Helir-Valdor Seeder tähistavad koalitsioonileppe allkirjastamist
Mart Helme, Jüri Ratas ja Helir-Valdor Seeder tähistavad koalitsioonileppe allkirjastamist Autor/allikas: Aurelia Minev/ERR

Erakondade toetusreitingud on pärast Keskerakonna, Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja Isamaa aprilli algul sõlmitud koalitsioonilepingut stabiliseerunud, selgub MTÜ Ühiskonnauuringute instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös korraldatud iganädalasest küsitlusest, mille tulemused kolmapäeval avalikuks tehti.

Kindla liidrina jätkab Reformierakond, mida toetab jätkuvalt 33,1 protsenti küsitlusele vastanutest, Keskerakonda pooldab 20,7 protsenti, EKRE-t 18,1 protsenti, Isamaad 9,3 protsenti ja Sotsiaaldemokraatliku erakonda (SDE) 9 protsenti vastajatest. Riigikogust välja jäänud Eesti 200 toetus 5,4 protsenti.

Kolme koalitsiooni moodustava erakonna kogutoetus on hetkel kokku 48,1 protsenti ning opositsiooni jäävate Reformierakonna ja SDE toetuse on hetkel kokku 42,1 protsenti.

Norstat küsib Ühiskonnauuringute instituudi tellimusel iga nädal inimeste erakondlikku eelistust. Kolmapäeval avaldatud andmed põhinevad viimase nelja nädala ehk ajavahemikus 25. märts kuni 22. aprilli läbi viidud nelja küsitluse koondtulemustel, kui küsitleti 4014 valimisealist kodanikku. Uuringute statistiline viga on +/- 1,55 protsenti.

Suuremad muutused erakondade toetusprotsentides toimusid pärast valimisi, kui algasid koalitsioonikõnelused Keskerakonna, EKRE ja Isamaa vahel. Oluliselt tõusis antud perioodil Reformierakonna toetus ning langes Keskerakonna toetus. Viimased koondtulemused aga näitavad, et erakondade reitingud on jäänud püsima koalitsioonikõneluste ajal saavutatud tasemele, teatas Ühiskonnauuringute instituut.

Uuringufirma Norstat viis küsitlused läbi kombineeritud meetodil – telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel. Tulemustega on põhjalikumalt võimalik tutvuda siin: https://www.inst.ee/erakondade-reiting

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on asutatud jaanuaris 2016. Ühiskonnauuringute Instituut on mõttekoda, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.

Uuringufirma Norstat Eesti AS tegutseb alates 2008. aastast ning on keskendunud professionaalse küsitlusteenuse pakkumisele. Ettevõtte klientideks on peamiselt teised uuringufirmad, meediaagentuurid ning konsultatsiooniettevõtted. Norstat Eesti kuulub Norstat Gruppi, mis pakub teenuseid kokku 18 riigis. Norstat järgib ESOMARi reegleid ja kvaliteedistandardeid.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: