Ülemiste reisiterminalile otsitakse ideelahendust rahvusvahelise konkursiga

Kolm Pluss Üks arhitektide võidutöö, mis eelmise, ebaõnnestunud hanke tõttu muutus kasutuskõlbmatuks.
Kolm Pluss Üks arhitektide võidutöö, mis eelmise, ebaõnnestunud hanke tõttu muutus kasutuskõlbmatuks. Autor/allikas: Kolm Pluss Üks

Rail Baltic Estonia kuulutas Ülemistele rajatava Rail Baltica terminali jaoks arhitektuurse lahenduse leidmiseks välja rahvusvahelise ideekonkursi. Tulevane ühisterminal hõlmab rahvusvaheliste ja riigisiseste rongide terminali, seda ümbritsevat linnaruumi ning võimalikku bussijaama.

Ühisterminal rajatakse kahes etapis – esimeses etapis ehitatakse terminalihoone koos Peterburi tee poole avaneva terminaliväljaku ja selle raudteealuse jätkuga Ülemiste suunas, rongireisijatele ooteplatvormid, tänavad, samuti bussipeatused, parkimiskohad ning muu vajaminev taristu. Võimalik bussiterminal lahendatakse eskiisina.

Rail Baltic Estonia juhi Riia Sillave sõnul peab konkursiga leidma ideelahenduse, mis võimaldab teenindada nii Rail Balticu rahvusvaheliste kiirrongide reisijaid kui ka täna toimivat rongiliiklust, samuti trammide, linnaliinibusside, kaugliini busside ja Tallinna lennujaama reisijaid.

"Reisija peab nii vajalikud ühendused kui kõik muu kiirelt üles leidma ning ooteala võiks olla ühtviisi moodne, turvaline ja hubane. Valikukriteeriumina hindame ka erinevate transpordiliikide tõhusat sidumist ja linnaruumi ühendamist jalakäija ja kergliikleja jaoks," kirjeldas Sillave nõudeid terminalile.

Arhitektuurivõistlusel osalejatelt oodatakse kõrvuti ideelahendusega ka projekteerimistööde maksumuse kalkulatsiooni, et anda esmane hinnang idee teostatavusele. Kavandatavad hooned peavad vastama liginullenergiahoone nõuetele.

Arhitektuurivõistlusele laekuvate tööde tähtaeg on 1. august 2019. Ideekonkursi auhinnafond on kokku 77 000 eurot, millega premeeritakse žürii poolt välja valitud kolme võitjat, samuti väljastatakse kaks ergutuspreemiat.

Ideekonkursi žürii poolt võitjate kinnitamise järgselt peab korraldaja läbirääkimisi kõigi võitjaks tunnistatud kavandi esitajatega, misjärel sõlmitakse valituga leping ideekavandi projekteerimiseks.

Eelmine Ülemiste terminali ideekonkurss ebaõnnestus, sest see unustati märkida rahvusvaheliseks.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: