Ülemiste ühisterminali võidutööd selguvad novembris

Kolm Pluss Üks arhitektide võidutöö, mis eelmise, ebaõnnestunud hanke tõttu muutus kasutuskõlbmatuks.
Kolm Pluss Üks arhitektide võidutöö, mis eelmise, ebaõnnestunud hanke tõttu muutus kasutuskõlbmatuks. Autor/allikas: Kolm Pluss Üks

Teisipäeval langeb Rail Balticu Ülemiste ühisterminali arhitektuurse ideekonkursi tähtaeg. Konkursile esitatud töid hakkab hindama 9-liikmeline rahvusvaheline žürii, võidutööd tehakse teatavaks novembris.

Žürii esimehe, Rail Baltic Estonia juhi Riia Sillave sõnul on nii kohalike kui välismaiste arhitektide huvi konkursi vastu olnud suur.

"Žürii ülesandeks on leida kolm kõige paremat ja teostatavat arhitektuurset lahendust. Nende autoritega asume läbirääkimistesse, et saaksime juba käesoleval aastal terminali projekteerimisega alustada," selgitas Sillave.

Ülemiste terminali arhitektuurne idee lahendab nii terminalihoone kui sellega piirneva ala, kuhu kuulub ka jalakäijate ja kergliikluse tarbeks rajatav raudteealune ühendus.

Ühisterminal koosneb terminalihoonest, terminaliväljakust ja selle pikendusest, raudteetaristust (1520 mm ja 1435 mm laiusega rööbasteed, ooteplatvormid jne) ja bussijaamast.

Arhitektuurivõistluse auhinnafond on 77 000 eurot, millega premeeritakse žürii poolt välja valitud kolme võitjat, samuti väljastatakse kaks ergutuspreemiat.

Üheksaliikmelisse žüriisse kuuluvad lisaks Sillavele Pro Kapital Eesti AS juhatuse liige Allan Remmelkoor, AS Eesti Raudtee arendusjuht Andrus Noor ja Mainor Ülemiste nõukogu liige Andrus Kaldalu. Eesti arhitekte esindavad žüriis endine Tallinna linna peaarhitekt Endrik Mänd ja Ülemiste piirkonna struktuuriplaani koostaja Mattias Agabus.

Välismaist kogemust ja kompetentsi lisavad žürii tööle arhitekt Janis Dripe, kes on olnud Läti kultuuriminister, Riia linna peaarhitekt ja Läti Arhitektide Liidu president; tunnustatud Taani arhitekt Jesper Gottlieb ning teine Taani arhitekt Thomas Grave-Larsen, kes on Skandinaavia suurimate hulka kuuluva arhitektuuribüroo Arkitema Arhitektid taristuprojektide juht.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: