Saudi Araabia kutsus pingete tõttu kokku Pärsia lahe riigid

{{1558243500000 | amCalendar}}
Saudi Araabia lipp.
Saudi Araabia lipp. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Saudi Araabia kutsus olukorra pingestumise tõttu regioonis kokku Araabia Liiga ja Pärsia Lahe Koostöönõukogu kohtumised, teatas Saudi riiklik uudisteagentuur SPA laupäeval.

SPA teatek kutsus Saudi kuningas Salman Pärsia lahe riikide juhid ja AL-i liidrid 30. maiks Mekasse erakorralisele kohtumisele, et arutada "hiljutisi agressioone ja nende tagajärgi regioonile".

Pinged Pärsia lahe piirkonnas on järsult kasvanud, USA saatis vastuseks Iraani väidetavatele ähvardustele regiooni lennukikandja ja pommitajad.

"Saudi Araabia ei taha sõda, kuid on valmis oma huve kaitsma," ütles Saudi välisminister Adel al-Jubeir.

"Soovime regioonis rahu ja stabiilsust, kuid meie käed ei ole seotud," sõnas välisminister. 

Araabia Ühendemiraadid tervitasid Saudi Araabia kutset.

Bahrein käskis oma kodanikel Iraagist ja Iraanist lahkuda

Bahrein käskis Pärsia lahes kasvanud pingete taustal oma kodanikel lahkuda Iraagist ja Iraanist.

Bahreini välisministeerium teatas korraldusest laupäeva pärastlõunal.

Ministeerium tõi esile "piirkondliku olukorra ebastabiilsuse ning tõsised arengud ja ohud, mis ähvardavad julgeolekut ja stabiilsust".

Sunniitide juhitud saareriik Saudi Araabia ranniku juures süüdistab Iraani regulaarselt rahutuste õhutamises Bahreini elanikkonna seas.

Välisminister Mohammed Javad Zarif ütles laupäeval riikliku uudisteagentuuri Irna vahendusel, et Iraan ei otsi sõda.

"Nagu kõrgeim juht (ajatolla Ali Khamenei) ütles, siis mingit sõda ei tule, sest me ei otsi sõda ning mitte kellelgi piirkonnas pole peas hallutsinatsiooni, mis paneks teda arvama, et ta suudab Iraanile vastu seista," ütles Zarif.

"Kuigi USA president Donald Trump on öelnud, et ka tema sõda ei otsi, siis mõned tema ümber istunutest otsivad," lisas välisminister.

USA saatis väidetavalt Iraanist, kuid senini täpsustamata ohule viidates Pärsia lahele lennukikandjagrupi. USA on juba Iraagist ära toonud mittehädavajaliku diplomaatilise personali.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: