Iraani kõrgeim juht välistas sõja USA-ga

Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei.
Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei ütles teisipäeval, et mingit sõda USA-ga ei tule, kuid välistas ka läbirääkimised.

Khamenei ütles kõnes riigiametnikele, et vastasseis islamivabariigi ja Ühendriikide vahel on meelekindluse proovikivi, mitte sõjaline kokkupõrge.

"Vastasseis ei ole sõjaline, sest mingit sõda ei tule. Ei meie ega nemad taotle sõda. Nad teavad, et see ei oleks nende huvides," vahendas Iraani kõrgeima juhi veebileht khamenei.ir tema sõnu.

"Iraani rahva selge otsus on osutada Ameerikale vastupanu," lausus islamivabariigi kõrgeim juht. "Selles vastasseisus on Ameerika sunnitud taganema...sest meie otsusekindlus on tugevam." 

Ajatolla välistas samas ka läbirääkimised USA-ga, nimetades neid mürgiks, sest ameeriklased tahavad võtta ära Iraani tugevused nagu raketid ja "strateegiline sügavus" regioonis. 

"Praeguse Ameerika valitsusega läbirääkimiste pidamine oleks kahekordselt mürgine...sest nad ei ole korralikud inimesed, nad ei jää millelegi kindlaks," lausus Khamenei, viidates Ühendriikide otsusele lahkuda 2015. aastal Iraani ja viie suurriigiga sõlmitud tuumaleppest. 

Ta heitis USA presidendile Donald Trumpile ette ka teadmatust Iraani olukorra suhtes. "Nende president ütleb igal reedel, et Teheranis korraldatakse meeleavaldusi riigi vastu. Esiteks, seda tehakse laupäeviti, ja teiseks, Pariisis, mitte Teheranis." 

Khamenei sõnavõtt järgneb pingetõusule Ühendriikide ja Iraani suhetes viimastel nädalatel. USA on saatnud Iraani täpsustamata rünnakuohule viidates Pärsia lahe piirkonda lennukikandja, pommitajad, dessantlaeva ja raketipatarei Patriot. Iraan on omakorda teatanud, et peatab mõnede endale mitmepoolse tuumaleppega võetud kohustuste täitmise.

Pompeo sõnul ei taotle USA sõda Iraaniga

USA välisminister Mike Pompeo ütles teisipäeval, et Ühendriigid ei taotle Iraaniga sõda hoolimata pingetõusust kahe riigi suhetes.

"Me põhimõtteliselt ei taotle sõda Iraaniga," lausus Pompeo Venemaal Sotšis ühisel pressikonverentsil Vene välisministri Sergei Lavroviga.

USA välisminister lisas aga, et Washington "on teinud iraanlastele selgeks, et kui Ameerika huve rünnatakse, vastame me täiesti kindlalt kohasel viisil".

"Me ootame Iraanilt käitumist normaalse riigina," lausus Pompeo, viidates Teherani toetusele Jeemeni šiiamässulistele huthidele, kellega võitleb riigis USA liitlase Saudi Araabia juhitav koalitsioon.

Huthid "tulistavad rakette aladele, kus reisivad venelased ja ameeriklased. Need raketid võiksid lihtsa vaevaga tappa mõne venelase või ameeriklase", sõnas ta.

Vene välisministri sõnul kavatseb Moskva töötada selle nimel, et praegune olukord "ei viiks sõjalise stsenaariumini".

"Ma loodan, et mõistus jääb peale," ütles Lavrov, avaldades lootust, et päevalehe New York Times väide, et USA president Donald Trump plaanib saata Lähis-Itta Iraani vastu 120 000 sõdurit, osutub valeks.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: