Leedu presidendivalimised võitis kindlalt Nauseda

{{1558853580000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Leedu presidendivalimiste teises voorus võitis kindlalt sõltumatuna kandideerinud majandusteadlane Gitanas Nauseda, ilmnes pühapäeval valimiskomisjoni andmetest.

Kui kokku olid loetud hääled 1521 valimisjaoskonnas 1972-st, oli Nauseda kogunud 70,64 ja konservatiivse Isamaaliidu-Leedu Kristlike Demokraatide kandidaat, endine rahandusminister Ingrida Šimonyte 27,95 protsenti häältest.

Šimonyte on Nausedat juba õnnitlenud ja kaotust tunnistanud.

"Õnnitlesin Gitanast 10-15 minuti eest ja soovisin edu inimese ühteliitmisel," lausus ta telekanalile LRT pühapäeva õhtul.

Need tulemused peegeldavad hääletustulemusi regioonides, Vilniuses ja Kaunases on tulemused esitanud vaid mõned jaoskonnad. Analüütikute hinnangul peaks suuremates linnades olema edukam Šimonytė.

Valimisosalus presidendivalimistel oli 53,43 protsenti.

12. mail peetud esimese vooru võitis 31,13 protsendise toetusega napilt Šimonyte. Nauseda kogus 30,95 protsenti häältest, ent teda on asunud toetama valitsev Talurahva ja Rohelise Liit, kelle kandidaat peaminister Saulius Skvernelis esimeses voorus 19,72 protsendiga kolmandaks jäi.

Valimiste arvamusuuringuid ei avaldatud, kuid analüütikud prognoosisid Nauseda võitu tema sõltumatuse, laialdase poliitilise toetuse ja isiksuse tõttu.

Eksperdid märgivad, et leedulased, kes näevad EL-is jõukuse ja julgeoleku allikat ei ole kaasa läinud Euroopas pead tõstnud euroskeptitsismi ja ja populismiga. Nii 44-aastane Šimonyte kui 55-aastane Nauseda on euroopameelsed paremtsentristid.

Nauseda vahetab kahe ametiaja järel presidendikohalt lahkuva Dalia Grybauskaite välja 12. juulil.

Nauseda ei välistaks Šimonytet peaministrina

Nauseda ütles, et tema rivaalist Ingrida Šimonytest võiks saada peaminister, kui ta astuks konservatiivide ridadesse.

"Ma näeksin sellist stsenaariumi ühel tingimusel ehk juhul, kui temast saaks partei liige. Sest vastasel juhul ei ole võimalik partei liidriks saada," märkis Nauseda pühapäeval.

"Kui temast saaks erakonna juht ja valitsuskoalitsiooni moodustaks Isamaaliit-Leedu Kristlikud Demokraadid (konservatiivid), siis ma võiksin vabalt pidada teda sobilikuks peaministri ametisse," lisas ta. 

Toimetaja: Merilin Pärli, Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: