Trump karistab Mehhikot illegaalse migratsiooni eest tollidega

{{1559268120000 | amCalendar}}
Osa USA piiril tabatud 1036 inimese suurusest migrantide rühmast.
Osa USA piiril tabatud 1036 inimese suurusest migrantide rühmast. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Washington kehtestab alates 10. juunist kõigile Mehhiko kaupadele viieprotsendise imporditariifi, mis kehtib seni, kuni ebaseaduslikud migrandid läbi selle riigi USA-sse tulevad, ütles neljapäeval Ühendriikide president Donald Trump.

"Tariif tõuseb järkjärgult, kuni illegaalse sisserände probleem on lahendatud, siis tühistatakse ka tariifid," kirjutas ta Twitteris.

Valge Maja sõnul tõusevad tariifid 1. juulist 10 protsendini ning sealt edasi iga kuu viie protsendi võrra kuni 25 protsendini 1. oktoobril.

"Tariifid jäävad alaliselt 25 protsendi tasemele, kui ja kuni Mehhiko oluliselt ei kärbi läbi selle territooriumi liikuvate välismaalaste sissevoolu," on öeldud avalduses.

"Kui rändekriis Mehhiko tõhusate sammude läbi meie hinnangul leeveneb, siis tariifid tühistatakse," lisas Valge Maja.

Teade tuli samal päeval, kui Trump käivitas uue Mehhiko ja Kanadaga sõlmitud Põhja-Ameerika kaubandusleppe ratifitseerimise protsessi. Nüüd näib lepe olevat tõsises ohus.

Mehhiko nimetas USA otsust katastroofiliseks.

"Kui ähvardus ellu viiakse, saab see olema äärmiselt tõsine," ütles välisministri abi Põhja-Ameerika küsimustes Jesus Seade. "Selle kehtestamise korral peame vastama jõuliselt," märkis ta pressikonverentsil.

Trumpi teadaanne tuli päev pärast seda, kui USA piirivalvurid tabasid Texase osariigis El Pasos seni suurima rühma migrante -- 1036 inimest.

Ciudad Juarezest teele asunud rühm ületas kolmapäeva varahommikul Rio Grande jõe, andes järjekordselt tunnistust probleemist, mida pole õnnestunud kontrolli alla saada.

Viimastel ajal on USA-ss pürgivate migrantide hulk kasvanud 100 000 inimeseni kuus. Tegemist on enamasti Kesk-Ameerikast vaesuse eest põgenevate inimestega, kes Ühendriikide pinnale jõudes taotlevad asüüli.

"Mehhiko passiivne koostöö seda massivset sissetungi lubades kujutab endast eriolukorda ning erakordset ohtu Ühendriikide julgeolekule ja majandusele," on öeldud Valge Maja avalduses.

"Mehhikol on väga ranged immigratsiooniseadused ning nad saaksid kergesti peatada migrantide voo, saates nad muu hulgas tagasi kodumaale. Lisaks võiks Mehhiko kiiresti ja kergelt takistada illegaalidel saabumast riiki lõunapiiri kaudu Guatemalast."

Trump: Mehhiko peab riigi narkokartellidelt tagasi võtma

Mehhikol on aeg võtta oma riik uimastikaubitsejate käest tagasi, ütles reedel USA president Donald Trump. 

Riigipea sõnul aitavad USA sanktsioonid Mehhiko vastu - mis kuulutati välja neljapäeval - pidurdada ka uimastite liikumist Ühendriikidesse. 

"Mehhiko peab oma riigi tagasi võtma narkoparunitelt ja -kartellidelt. Tariif puudutab sama palju uimastite kui ebaseaduslike migrantide takistamist!" ütles Trump Twitteris. 

"90 protsenti USA-sse saabuvatest uimastitest tuli läbi Mehhiko ja meie lõunapiiri. 80 000 inimest suri eelmisel aastal, 1 000 000 on (omadega) põhjas," lisas president. 

"See on kestnud mitmeid aastaid ja midagi pole selle suhtes ette võetud. Meil on Mehhikoga saja miljardi dollari suurune kaubandusdefitsiit. Aeg on käes!" ütles ta. 

Mehhiko president kutsus dialoogile USA-ga rände üle

Mehhiko president Andres Manuel Lopez Obrador saatis neljapäeval oma USA ametivennale Donald Trumpile kirja, öeldes, et ei taha vastasseisu, ja kutsus dialoogile Ühendriikidega rände alal.

"Ma väljendan teile seda, et ei taha vastasseisu..Teen ettepaneku süvendada meie dialoogi ja otsida rändeprobleemile teisi alternatiive," kirjutas López Obrador kirjas.

Ajaleht: migrandilapsi hoitakse USA piirivalverajatistes lubatust kauem

USA piirivalve ülerahvastatud rajatistes hoitakse sadu alaealisi lapsi kauem, kui seadus lubab, kirjutab Washington Post

Vanemateta piiri ületanud alealisi tohib kinnipidamiskeskustes hoida maksimaalselt 72 tundi. Seejärel tuleb nad üle viia parematesse tingimustesse. 

Washington Posti allikate andmeil on osa lapsi olnud neis hoonetes üle nädala. Ühe ametiisiku sõnul on pooled praegu kinnipidamiskeskustes viibivatest lastest ehk umbes tuhat olnud seal kauem kui 72 tundi.

Teine ametiisik rääkis, et üle 250 12-aastase või noorema lapse hoitakse keskustes keskmiselt kuus päeva. 

Rio Grande Valley kinnipidamiskeskuses ei ole näiteks voodeid, sest see on mõeldud vaid ajutiseks majutamiseks. Ametnike sõnul magavad lapsed seal põrandal mattide peal. 

Piirivalve andmeil on oktoobrist saadik kinni võetud ligi 45 000 ilma hooldajata piiri ületanud last.

Ühendriikide administratsiooni sõnul on hooldajata saabunud lapsed kõige halvemas olukorras olevad migrandid. Nad on altid haigustele, psühhotraumadele ja ärakasutamisele. 

Piirivalve sõnul ei piisa neil ressursse, sest migrante tuleb piirile sedavõrd palju. Näiteks pidasid USA piiriametnikud aprillis kinni 110 000 Mehhikost saabunud migranti ehk rohkem isegi märtsist, mil tabatud migrantide hulk oli 2007. aastast alates suurim. 

Ebaseaduslike piiriületuste hulk on mullusega võrreldes enam kui kahekordistunud ja võib samas tempos jätkudes küündida aasta lõpuks üle miljoni. 

Suur osa Ühendriikidesse saabuvatest migrantidest on pagenud Kesk-Ameerika riikidest vaesuse ja vägivalla eest. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: