Siseminister Mart Helme umbusaldamine riigikogus kukkus läbi

{{1559560500000 | amCalendar}}

Reformierakonna algatatud umbusaldusavaldus siseminister Mart Helme (EKRE) vastu kukkus esmaspäeva õhtul riigikogus läbi.

Helme umbusaldamise poolt hääletas 46, vastu hääletas 53 riigikogu saadikut.

Lisaks opositsioonisaadikutele hääletas Helme umbusaldamise poolt Isamaa liige Viktoria Ladõnskaja-Kubits.

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni juht Kaja Kallas andis siseminister Helme umbusaldusavalduse, mida toetasid kõik 45 riigikogu opositsioonisaadikut, esmaspäevase istungi alguses riigikogu menetlusse.

Reformierakond heitis umbusaldusavalduses Helmele ette Eesti maine kahjustamist, valetamist ja ühiskonnagruppide solvamist, vahendas "Aktuaalne kaamera". "Nimekiri, mis oleks toonud kaasa inimese tagasiastumise Eesti poliitilises kultuuris varasemalt, on väga pikk," ütles Reformierakonna esimees Kaja Kallas.

Helme tõrjus kõiki süüdistusi. "Need süüdistused on täiesti absurdsed, rääkida siin, et ma nagu kuidagi toetaksin naistevastast vägivalda või mingeid muid rumalusi," ütles Helme.

Minister nimetas umbusaldusavalduse teksti ebaõnnestunud kirjandiks ja võttis riigikogu kõnetooli kaasa reformierakondlase Jürgen Ligi tsitaate.

Helme hinnangul püüab opositsioon umbusaldusavaldustega survestada peaministriparteid, Keskerakonda EKRE-st loobuma. Näite tõi Helme USA-st.

"Kus kaks ja pool aastat on Donald Trumpi tümitatud kõikvõimalike absurdsete ja vähem absurdsete süüdistustega ja eesmärk on väga selge - et Trump ei saaks tööd teha, peaks tegelema tulekahju kustutamisega. Siin on sama lugu," rääkis Helme.

Küsimuse, kas opositsioon võiks teistele ministritele umbusaldust avaldada, jättis Kallas lahtiseks.

"Kindlasti me seda ka teeme, aga me ei taha seda ka lihtsalt kuidagi devalveerida," sõnas ta.

Reformierakond heidab enne 26. mai Euroopas Parlamendi valimisi koostatud umbusaldusavalduses Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimehele Mart Helmele ette Eesti maine kahjustamist, valetamist ja ühiskonnagruppide solvamist. Hiljem lisati umbusaldusavalduse seletuskirja seadusrikkumine, mille siseminister koos rahandusministri Martin Helmega panid toime valimispäeval, kutsudes inimesi üles oma erakonna - Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) - poolt hääletama.

"Politsei algatas Mart ja Martin Helme suhtes menetluse karistusseaduse paragrahv 168 rikkumise eest ja tegi juba ettekirjutuse raadiosaade, kus keelatud agitatsiooni tehti, maha võtta. Mart Helme poolt on rikkumine seda tõsisem, et siseministrina peab teda nüüd kontollima tema enda haldusalas olev asutus. Sellest hoolimata pole siseminister toime pannud rikkumist kuidagi kahetsenud," ütles Kallas.

"Ministri vastu, kes seadustesse ja eetikasse nii hoolimatult suhtub, ei saa Eesti riigil olla mingit usaldust ja tegelikult peaks ta ise tagasi astuma. Kuna Mart Helme seda aga ei tee, soovime talle umbusaldust avaldada," märkis Kallas.

"Umbusaldusdusavaldusel on praegu 45 allkirja - Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna saadikute ning Raimond Kaljulaidi omad. Suhtleme endiselt ka koalitsiooni esindajatega, et ka sealt toetust juurde saada," ütles Kallas umbusaldusavalduse esitamise eel.

Põhiseaduse kohaselt võib riigikogu avaldada ministrile umbusaldust otsusega, mille poolt hääletab riigikogu koosseisu enamus ehk vähemalt 51 saadikut.
Umbusalduse avaldamise võib algatada vähemalt viiendik riigikogu koosseisust kirjaliku nõude esitamisega riigikogu istungil. Umbusalduse avaldamist võib samal alusel uuesti algatada kõige varem kolme kuu möödumisel eelmisest umbusaldushääletusest.

 

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael, Anne Raiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: