Valge Maja: Mehhiko imporditollid jõustuvad esmaspäeval

{{1559873220000 | amCalendar}}
Mehhiko saatis sel nädalal vastusena USA tolliähvardusele juba migrante Guatemaalasse tagasi.
Mehhiko saatis sel nädalal vastusena USA tolliähvardusele juba migrante Guatemaalasse tagasi. Autor/allikas: SCANPIX / AP

USA kavatseb rakendada alates esmaspäevast Mehhiko kaupadele imporditolle, seda hoolimata edusammudest kõnelustel nende vältimiseks, teatas Valge Maja kõneisik Sarah Sanders reedel.

"Meie seisukoht ei ole muutunud," ütles ta.

"Nad on teinud palju edusamme," sõnas Sanders. 

Valge Maja esindaja ütles, et USA ja Mehhiko kõrgete ametnike kohtumised on läinud küll hästi, kuid praegu ollakse tariifide kehtestamise teel.

USA nõuab Mehhikolt sammude astumist peamiselt Kesk-Ameerika migrantide USA-Mehhiko piirile jõudmise takistamiseks.

USA presidendi sõnul on Mehhikol hea võimalus tollide vältimiseks

Trump ütles hiljeml, et on olemas hea võimalus kokkuleppe saavutamiseks, millega välditaks Mehhikole imporditollide kehtestamist.

"Kui me saame Mehhikoga lepingu sõlmida ja on olemas hea võimalus, et me seda saame, siis nad hakkavad ostma meie põllumajandustooteid väga suurtes kogustes ja seda koheselt," kirjutas Trump sotsiaalmeedias.

"Kui me kokkuleppele ei jõua, siis hakkab Mehhiko esmaspäeval tolle maksma," lisas president.

Mehhiko lubas tollide vältimiseks piirivalvet karmistada

Mehhiko lubas kõnelustel USA tollide vältimiseks karmistada piirivalvet, teatas neljapäeval ajaleht Washington Post.

Ajalehe allikate kohaselt on Mehhiko valmis saatma Guatemala piirile oma 6000 rahvuskaartlast. Riikide esindajad kõnelesid ühtlasi koordineeritud turvapaigapoliitikast, mille kohaselt Kesk-Ameerika riikidest saabuvad migrandid peaksid taotlema turvapaika esimeses riigis, kuhu oma kodumaalt saabuvad.

Mehhiko võimud teatasid neljapäeval ühtlasi, et külmutavad inimsmugeldamises kahtlustatute varad ühe meetmena USA tariifide vältimiseks. Tegemist on isikutega, keda peetakse Ühendriikidesse suunduvate migrandikaravanide organiseerijateks.

Mehhiko rahandusministeeriumi teatel on musta nimekirja lisatud 26 inimest nende "tõenäolise rolli eest inimsmugeldajatena ja migrandikaravanide toetajatena".

Mehhiko välisminister Marcelo Ebrard ütles neljapäeval pärast kõnelusi USA välisministeeriumis, et tema hinnangul on tulises immigratsioonivaidluses Ühendriikidega tehtud edusamme.

"Jah, arvan, et liikusime täna edasi," lausus ta ajakirjanikele pärast rohkem kui kaks tundi kestnud kõnelusi, mis hiljem neljapäeval jätkuvad.

Valge Maja aga ütles varem neljapäeval, et Mehhiko senised ettepanekud Kesk-Ameerikast lähtuva rändevoo peatamiseks ei ole "lihtsalt piisavad". See on vihje, et USA ilmselt kehtestab järgmisest nädalast lubatud tariifid Mehhikole.

USA president Donald Trump ähvardas möödunud nädalal, et kui Mehhiko ei saa olukorda piiril kontrolli alla, siis kehtestavad Ühendriigid esmaspäeval Mehhiko kaupadele 5-protsendise imporditolli. Juulis kerkib see 10 protsendini ja saavutab oktoobriks lae 25 protsendil.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: