Toomas Tiivel: miks oli vaja koostööd LOT-iga uuendada

Toomas Tiivel
Toomas Tiivel Autor/allikas: Erakogu

Nordica nõukogu esimees Toomas Tiivel selgitab oma kommentaaris Nordica ja Poola riikliku lennufirma LOT uuendatud koostöölepingu tausta.

Fakt, et ühist lennufirmat omavad Nordica ja LOT pidasid tuleviku osas läbirääkimisi, ei olnud kellelegi saladus. Ühiselt hakati tegutsema ligi kolm aastat tagasi ning selle ajaga oli paljugi muutunud.

Seegi oli avalikult välja öeldud, et ühe variandina oli laual lausa poolakate ettevõttest välja ostmise võimalus, kuid eile varastel hommikutundidel said viimased allkirjad kokkulepe, mille kohaselt Nordica ja LOT lähevad ühiselt edasi.

Miks see vajalik oli? Esiteks on nüüd rohkem selgust kui kunagi varem, et Nordica ja LOT-i ühisfirmal on teistele lennufirmadele lennuteenuse pakkujana väga tugev perspektiiv.

Sellest lähtuvalt tuli leida osanike vahelistes suhetes see tasakaalupunkt, mis annaks neile mõlemale motivatsiooni ühisfirma arendamisse ühiselt panustada. Sealhulgas lahendada ühisfirma osakapitali sissemaksete küsimus, mis ettevõtte asutamisel otsustati lahendada kunagi hiljem, kuid mis oli pärastpoole eriarvamusi tekitanud.

Järjest rohkem maailma suuri lennufirmasid saab aru, et lühemaid liinilende (alla 120 istekohaga lennukitega) tasub regionaallende teostavatelt lennuettevõtetelt allhanke korras sisse osta.

Selliste lendude turu maht on praegu suurusjärgus kolm miljardit eurot ning suured ja traditsioonilised lennuettevõtted vaatavad Nordica ja LOT-i ühisfirma Regional Jeti ärimudelit kui lennunduse tulevikku.

Kui eelmisel aastal vedas Regional Jet kõiki oma kliente, sh Nordicat ja LOT-i teenindades kokku ca kaks miljonit reisijat, siis uute võidetud hangetega läheneb Regional Jeti reisijate arv sel aastal juba kolmele miljonile ja meie opereerida on hetkel 19 lennukit.

Võrdluseks: Tallinna lennujaam teenindas eelmisel aastal kõikide lennufirmade peale kokku samuti kolm miljonit reisijat, kusjuures Nordica polnud isegi enam turuliider.

LOT-ile on korduvalt ette heidetud, et nende huvi on ju ainult Tallinnast reisijate Varssavisse nö ette vedamine ja kahtlemata on see motiiv neil olemas ning seda ei saa pahaks panna. Kuid motivatsioon tuli paika saada ka ühisfirma arendamise osas, mille fookus ei ole sugugi ainult Tallinn-Varssavi lennud.

Samuti olid 2016. aastal kokkulepitud tariifid ja nende indekseerimine, mille alusel Regional Jet müüs teenuseid LOT-ile, püsinud muutumatuna, kuna Regional Jeti omanikud olid selles osas mõnda aega eriarvamusel.

Samal ajal teenuse osutamise kulud on vahepeal kasvanud, mistõttu ei katnud see enam teenusest saadavat tulu. Ka need küsimused said lahendatud.

Teise olulise teemana tuli leida lahendus olukorrale, et Nordica lennatavad liinid praeguses konkurentsisituatsioonis teenisid kahjumit. Terav konkurents ja istekohtade ülepakkumine Tallinna liinidel oli tinginud olukorra, kus tänaste piletihindade juures oleks nulli jõudmiseks pidanud lennuki täituvus olema 120 protsenti ja enam. Selline olukord ei ole mõistagi jätkusuutlik.

Seetõttu leppisimegi kokku, et piletimüügi ja teenindusprotsessi eest hakkab edaspidi vastutama LOT. Nordica pakub LOT-ile otsest lennuteenust ning Tallinna lendude puhul ka eestikeelset kõnekeskuse teenust. Kokkuvõtvalt on lennukite täituvus- ja kommertsrisk edaspidi LOT-il ning Nordica töötab lennuteenust pakkudest fikseeritud tunnihinnaga, saades garanteeritud tasu. Muudatuste tulemusena Nordica lendude üldmaht ja pardapersonali arv ei vähene.

Nordica hakkab juba sellel aastal arendama ka enda kommertsplatvormi ehk piletimüügi- ja klienditeenindussüsteemi. See on oluline osa edaspidise äri arendamisel ja kommertsvõimekuse suurendamisel, mis omakorda loob võimaluse eristuva ning teistest sõltumatu toote väljaarendamiseks.

Nordica on huvitatud ka edaspidi osalemast riigi poolt toetatud lennuliinide opereerimisel, näiteks Tallinn-Kuressaare vmt. Sel nädalal saime teate, et võitsime sarnase konkursi Rootsis Gällivares ja sarnaseid projekte on loodetavasti tulemas teisigi.

Ettevõttena on Nordical kohustus ja omaniku ootus tagada lennufirma kasumlikkus ja jätkusuutlikkus. Reeglina on ka Eesti inimestele meeldinud, kui riigile kuuluvad ettevõtted ei võta liigseid riske ning toimetavad kasumlikult ja jätkusuutlikult. Ka uus kokkulepe LOT-iga aitab meil paindlikumalt tegutseda ja ettevõtte tulevikku kindlustada.

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: