Nordica juhiks saab Gunnar Kobin

{{1561615200000 | amCalendar}}
Gunnar Kobin
Gunnar Kobin Autor/allikas: Jaanus Lensment/Eesti Meedia/Scanpix

Eesti riigile kuuluva lennuettevõtte Nordica juhatuse esimehe kohale asub alates 1. septembrist kauaaegne meediajuht Gunnar Kobin.

Nordica nõukogu esimehe Toomas Tiiveli sõnul asub ettevõtet juhtima tunnustatud tippjuht, kellel on eelnev ulatuslik kogemus kontserni juhtimises, ettevõtete restruktureerimisel, uute investorite ja kapitali kaasamisel, samuti tugev taust nii arendus- kui turundustegevuses ja erinevate kontseptsioonide väljatöötamisel, edastas ettevõtte pressiesindaja.

"Kobinil on selge arusaamine väljakutsetest ja võimalustest, mis Eesti lennundusel täna ees seisavad ning usk ettevõtte edukasse tulevikku," ütles Tiivel. 

Tiiveli sõnul on Kobini ülesandeks luua kolmest riigile kuuluvast lennundusettevõttest toimiv kontsern, panna need ettevõtted ühte jalga käima ning koos sellega välja töötada ja ellu viia riikliku lennukompanii jätkusuutlik strateegia tagamaks Eestile olulised lennuühendused muu maailmaga. Samuti on plaan alustada Nordica enda kommertsplatvormi ehk piletimüügi- ja klienditeenindussüsteemi arendamisega, mis annab ettevõttele tulevikus suurema paindlikkuse ja sõltumatuse ning võimekuse Tallinnast lendude taasalustamiseks.

"Nordica tütarfirma Regional Jet juhina jätkab Jan Palmer, kes koos oma meeskonnaga on lühikese ajaga muutnud Regional Jet'i kasumlikuks lennufirmaks ja toonud olulisi koostöölepinguid suurte lennufirmadega nagu LOT ja SAS. Ka seda suunda tahame aktiivselt edasi arendada ning kasvatada oluliselt ekspordimahte erinevatel Euroopa turgudel," lisas Tiivel. 

Kobin oli Ekspress Grupi juhatuse esimees aastatel 2009-2016 ja kuulus pärast seda ettevõtte nõukogusse kuni 2018. aastani. Kobiniga sõlmitakse viieaastane tähtajaline leping. 

2015. aastal asutatud Nordic Aviation Group AS (Nordica) on kasvanud läbi aegade suurimaks Eesti lennuettevõtteks. Alates 2016. aastast teeb Nordica koostööd Poola lennuettevõtte LOT Polish Airlines´iga (LOT). Nordica (51%) ja LOTi (49%) tütarettevõte Regional Jet osutab lennuteenuseid LOTile, Nordicale, SASile, Air Serbiale, Flybele ja erinevatele hankelepingu põhistele partneritele Euroopas. Regional Jet opereerib 19 lennukit ja transpordib aastas ca 2 miljonit reisija ning annab tööd enam kui 500 lennundusspetsialistile Eestis ja välisriikides. 

Kobin keeldub suulistest intervjuudest

Kobin keeldus neljapäeval ERR-i raadio- ja teleuudistele intervjuud andmast, lubades küll vastata kirjalikult saadetavatele küsimustele.

"Mul on teile selline kurb uudis, et mul ei ole paanis live-intervjuud andma hakata. Kui te saadate mulle e-mailiga küsimused, siis ma nendele olen valmis vastama," ütles Kobin ERR-i raadiouudistele. "Ma lihtsalt olen nii otsustanud ja kõik. Ma ei pea seda kellelegi põhjendama," lisas ta.

Ajakirjanik Indrek Kiisleri viitele, et ta töötab nüüd avalikus sektoris, vastas Kobin: "Ärge hakake mulle moraali lugema, kus ma töötan ja mis ma tegema pean."

Kobin lubab sisulisemaid vastuseid sügisel

Hiljem ERR-i kirjalikele küsimustele vastates tunnistas Kobin, et pakkus ennast ise Nordica juhiks, kuid ettevõtte praegust olukorda ning tulevikku puudutavaid teemasid lubas kommenteerida pärast tööleasumist septembris.

"Kui Nordica juhtkonna muudatused jälle kord päevakorda tulid, siis pakkusin Peeter Tohvrile (Nordica nõukogu endine esimees, kes tänavu juuni algul ettevõttest lahkus - ERR), et soovi korral võib ta mind kaaluda. Paralleelselt sain kõne sihtotsingut korraldanud firmast. Miks just minuga käsi taheti lüüa, peab nõukogu käest küsima," ütles Kobin.

Küsimustele Nordica praegusest olukorrast, kapitaliseeritusest, allhanketegevusest Põhjamaades, uutest lennukitest ja võimalikust koostööst Air Balticuga vastas Kobin, et saab neile vastata pärast tööleasumist septembris.

Kommenteerides kolmapäeval tulnud teateid Läti lennufirma Air Baltic 30 miljoni euro suurusest kahjumist, vastas Kobin, et see poleks üllatav. "Lennundus on kogu maailmas väga konkurentsitihe ettevõtmine, mistõttu vaadates kui kiirelt Air Baltic on laienenud, siis suur kahjum mind ei üllataks," märkis ta.

Oma palga kohta esitatud küsimuse palus Kobin suunata Nordica nõukogule.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: