Aastakümneid Pirital inimesi häirinud haisust pääsu pole ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tugevalt oli haisu Pirital tunda ka laulupeo ajal.
Tugevalt oli haisu Pirital tunda ka laulupeo ajal. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Pirita mereäärselt alalt tulevale ebameeldivale haisule ei ole siiani ühtset lahendust. Periooditi esinevat haisu on seni püütud leevendada vetikate korjamisega rannaäärselt alalt, ent tänavu raskendab seda näiteks kõrge veetase.

Mitu Tallinna Tehnikaülikooli Meresüsteemide Instituudi läbiviidud uuringut on tuvastanud, et tallinlastele aeg-ajalt peavalu tekitava haisu põhjuseks on merekaldale uhutud ja seal roiskuma läinud vetikad.

Keskkonnaministeeriumi mereosakonna juhataja Rene Reisner ütles, et probleemi on arutatud juba kümneid aastaid, ühelt poolt on tegemist täiesti tavapärase loodusliku protsessiga, teisalt süvendavad probleemi veel kolmandadki asjaolud.

"Tallinna lahte suubuv Pirita jõgi toob endaga väga suurelt maaalalt mitmesuguseid saasteaineid. Fosfori ja lämmastiku sisaldus Läänemeres soodustab jõudsalt vetikate vohamist ja kasvu. Suures koguses kaldale uhutud vetikad tekitavad ka suuremat haisu. Eriti on see probleemiks suvisel ja soojal ajal," lisas Reisner.

Haisu põhjuste tuvastamiseks on Pirita lähistele varasemalt paigutatud ka niinimetatud e-ninad

Keskkonnauuringute Keskuse andmeanalüütik Marek Maasikmets nentis, et Pirita lähistel ei ole paari viimase aasta jooksul e-ninad suurt haisu tuvastanud, ent vahend ei olegi eelkõige mõeldud merest tuleva haisu mõõtmiseks.

"Me küll pilootprojekti korras üritame merest tulevat haisu detekteerida, aga e-ninad on ikkagi eelkõige mõeldud tööstuslike saastete mõõtmiseks," lisas Maasikmets.

Keskkonnaministeerium hindas ka planeeritava Reidi tee mõju Tallinna lahele ning analüüsis, kas sellega kaasneks lahendusi haisu leevendamiseks.

"Neid võimalusi hinnati ja uuriti, aga selgus, et see, millisel kujul Reidi tee ehitatakse, ei halvenda Tallinna lahe olukorda ega ka muuda midagi oluliselt paremaks," ütles Reisner.

Reisner lisas, et resoluutseid lahendusi ei ole, sest need on liiga kulukad. Kõrge veetaseme tõttu ei ole vetikaid tänavu võimalik ka lihtsalt niisama rannalt likvideerida.

Tallinna Tehnikaülikooli Meresüsteemide Instituudi tehtud uuringud toovad välja aga mitmeid võimalusi, kuidas vetikatest tulenevat haisu likvideerida.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: