Uusmeremaalased hakkasid keelustatud relvi hävitama

Politsei ja kiirabitöötajad Christchurchi mošee juures.
Politsei ja kiirabitöötajad Christchurchi mošee juures. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS

Uusmeremaalased andsid laupäeval võimudele üle oma tulirelvad valitsuse tagasiostuplaani raames, mille eesmärgiks on relvade arvu vähendamine pärast Christchurchi mošeetulistamisi.

Esimene tagasiostuüritus plaanitud 250-st toimus Christchurchis, kus vähem kui nelja kuu eest lasi mees moslemite pühakodades maha 51 inimest.

Valitsus asus selle järel karmistama riigi relvaseadusi.

Politseiministri Stuart Nashi sõnul oli eesmärk eemaldada ringlusest "kõige ohtlikumad relvad".

Kokku andis oma tulirelvad üle 169 relvaomanikku. Üle anti 224 relva ja 217 relvaosa, mis seejärel hüdraulilise pressiga purustati.

Kompensatsiooniks maksti välja üle 433 600 Uus-Meremaa dollari (257 180 eurot).

Cantebury regioonis, kus asub ka Christchurch, on 903 relvaomanikku registreerinud äraandmiseks 1415 tulirelva, ütles kohalik politseiülem Mike Johnson.

"Cantebury relvaomanike suhtumine sellesse protsessi on olnud silmapaistev," ütles politseiametnik.

Üks inimene võib "teha palju kahju paljudele inimestele... kui sa pole vaimselt terve ja sul on relv, mis suudab tulistada sada kuuli minutis," ütles oma automaadi üle andnud Ray Bernard.

Uus-Meremaa parlament võttis kuu aega pärast Christchurchi mošeerünnakuid vastu relvaseaduse, mis keelab sõjaväerelvade kasutamise. Eelnõu keelab enamiku automaat- ja poolautomaatrelvadest.

Relvaomanikel on kuus kuud (ehk 20. detsembrini 2019) ebaseaduslike relvade üleandmiseks. Pärast seda lõpeb amnestia ning neid ähvardab keelustatud relva omamisel kuni viie aasta pikkune vangistus.

Austraallasest paremäärmuslane Brenton Tarrant (28) avas 15. märtsil automaatrelvadest tule kahes Christchurchi mošees. Lisaks 51 hukkunule said kümned inimesed haavata.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: