Kõrgõzstanis läksid kohalikud kallale hiinlastest kaevuritele

Vastasseis Solton-Sarõ kaevanduse juures.
Vastasseis Solton-Sarõ kaevanduse juures. Autor/allikas: Sotsiaalmeedia

Kõrgõzstani idaosas leidis esmaspäeval aset tõsine massikaklus kohalike elanike ja Hiina ettevõttele kuuluva kullakaevanduse töötajate vahel.

Umbes 500 kohalikku elanikku kogunes ettevõttele Zhong Ji Mining kuuluva kullakaevanduse juurde. Peagi tungisid kohalikud uue hoone ehitusplatsile, kaklesid seal hiinlastest töölistega ning hõivasid mitu ettevõttele kuuluvat veokit, kirjutab Raadio Vaba Euroopa.

Kõrgõzstani tervishoiuministeerium kinnitas teisipäeval, et massikakluse tagajärjel vajas erinevate vigastuste tõttu haiglaravi umbes 20 hiinlasest töötajat. Väidetavalt oli ka kohalike seas vigastatuid.

Kohalikud elanikud viibivad endiselt kaevanduse territooriumil ning nõuavad Hiina firma lahkumist. Sündmuskohale on saabunud ka asepeaminister Kubatbek Boronov ja siseminister Kaškar Junušalijev, kes nõuavad kohalikelt laiali minemist. Viimased aga teatasid, et alustavad Hiina ettevõtte äraviimist ise, kui võimud seda ei tee.

Konflikt on olnud õhus alates juulist, kui kohalikud elanikud süüdistasid Hiina firmat keskkonna reostamises ja kariloomade massilises suremises. Võimud kontrollisid proove ning teatasid, et mingeid sobimatuid kemikaale või radiatsiooni nad ei leidnud.

Peaminister Muhhammetkalõj Abdulgazijev on andnud korralduse viia konflikti asjus läbi põhjalik juurdlus ning hoiatas, et juhtumist ei tohi kujuneda poliitiline küsimus.

Zhong Ji Ming omandas õiguse Solton-Sarõ kaevanduses kaevamiseks 2012. aastal. Ekspertide hinnangul võib seal leiduda kuni 11 tonni kulda.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: