Eksperdid: lisaks šaakalile võib peagi Soome saabuda ka Euroopa piison

Euroopa piisonid Poolas.
Euroopa piisonid Poolas. Autor/allikas: naturepl.com/Scanpix

Seoses sellega, et Soomes nähti hiljuti šaakalit, on sealsed loodusteadlased ja eksperdid arvamusel, et lähiajal võib Soome loodusesse saabuda teisigi seni tundmatuid liike nagu pesukaru ja Euroopa piison.

Kui suurem osa uutest võõrliikidest on tegelikult erinevat sorti putukad, siis ei saa välistada ka mõnede imetajate peatset saabumist, kirjutab ringhääling Yle ülevaatlikus loos, mis on omakorda ajendatud juhtumist, kus Rautavaara vallas nähti šaakalit.

Pesukaru on Euroopas loodusesse levinud inimtegevuse tõttu ning tema saabumist peetakse ebasoovitavaks. Seevastu Euroopa piisonile (Bison bonasus) võiks Soome looduses ekspertide arvates ruumi olla küll.

Kui Euroopa piisonid olid vahepeal metsikus looduses sisuliselt välja surnud, siis 1950. aastatel suudeti esimesed isendid Poolas Bialowieža rahvuspargis loodusesse elama lasta. Sellest ajast saadik on neid Poolas elamas sadu ning metsikust loodusest leiab neid ka Leedus, Valgevenes, Ukrainas ning tänapäeval ka Venemaal Soome lähistel. Sealt võivad nad teoreetiliselt mingil hetkel ka Soome saabuda.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: