Iisrael keelas USA kongressi kahel naisliikmel riiki siseneda

{{1565891880000 | amCalendar}}
Trump, Omar, Tlaib ja Netanyahu.
Trump, Omar, Tlaib ja Netanyahu. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Iisrael teatas neljapäeval, et keelab USA kongressi kahel moslemist naisliikmel saabuda kavandatud visiidile juudiriiki, nagu oli ärgitanud tegema ka Ühendriikide president Donald Trump.

Hiljuti kongressi valitud demokraadid Ilhan Omar ja Rashida Tlaib on Iisraeli teravalt kritiseerinud palestiinlaste kohtlemise pärast ja toetavad Iisraeli boikoteerimist. Tlaibi pere emigreerus Ühendriikidesse okupeeritud Läänekaldalt.

Siseministeeriumi andmeil on otsus vastavuses seadusega, mis keelab lubamast Iisraeli isikuid, kes toetavad Iisraeli boikoteerimist. 

Peaminister Benjamin Netanyahu sõnul näitab seadusandjate reisiplaan, et nad kavatsevad taotleda Iisraeli-vastase boikoti tugevdamist.

"Elujõulise ja vaba demokraatiana on Iisrael avatud ainsa erandiga igasugusele kriitikale," on öeldud Netanyahu avalduses. 

"Iisraeli seadus keelab siseneda riiki inimesi, kes kutsuvad üles boikottima Iisraeli. Nii on see ka teiste demokraatiatega, mis ei luba riiki inimesi, kes nende hinnangul seda kahjustavad."

Omar ja palestiina päritolu Tlaib pidid saabuma Iisraeli nädalavahetusel ja väisama Palestiina alasid. 

Iisraeli ametiisikud ütlesid siis, et kaaluvad Tlaibi eraldiseisvat humanitaartaotlust oma pereliikmete külastamiseks. 

Iisrael teatas otsusest varsti pärast seda, kui Trump oli ärgitanud Iisraeli mitte lubama riiki demokraatidest kongressiliikmeid.  "See näitaks suurt nõrkust, kui Iisrael lubab esindajate Omari ja Tlaibi visiiti," säutsus Trump Twitteris.

Palestiina kõrge ametnik Hanan Ashrawi nimetas Iisraeli otsust ennekuulmatuks vaenuaktiks ameerika rahva ja selle esindajate suhtes.  

"See on kõiki diplomaatilisi norme eirav ohtlik pretsedent ja rünnak palestiina rahva õiguse vastu olla seotud muu maailmaga," lausus ta oma avalduses. 

Tlaibi ja Omari on viimastel kuudel korduvalt siunanud president Donald Trump. Muu hulgas säutsus ta 14. juulil, et nad peaksid "minema tagasi katkistesse riikidesse", kust nad tulid. Mõlemad on USA kodanikud ja Tlaib sündis Ühendriikides.

Mitu endist Iisraeli diplomaati kritiseerisid varem Twitteris sisenemiskeeldu.

Iisraeli endine suursaadik Lõuna-Aafrikas Arthur Lenk ütles, et "see uputaks meid sügavamale USA sisepoliitika mülkasse."

Iisraeli endine konsul New Yorgis Alon Pinkas nimetas seda meedet "libapoliitikaks" ning lisas, et Iisrael peaks "suhtlema Omari ja Tlaibiga, selgitama neile, kuidas nad eksivad, või kuidas neil on poolik ja kallutatud nägemus reaalsusest".

Omar nimetas Iisraeli otsust hirmutavaks

USA kongressi esindajatekoja demokraadist naisliige Ilhan Omar nimetas neljapäeval Iisraeli otsust keelata tal riiki siseneda hirmutavaks.

"See on solvang demokraatlikele väärtustele," ütles Omar.

"On solvav, et Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu keelab president Donald Trumpi surve all liitlasriigi USA valitsuse esindajatel riiki siseneda," sõnas naine.

Iisrael laseb kongresmen Tlaibi humanitaarkaalutlustel Läänekaldale

Iisrael lubab varem sissesõidukeelu saanud USA kongresmeni Rashida Tlaibi humanitaarkaalutlustel Iisraeli okupeeritud Läänekaldale, teatas Iisraeli siseministeerium reedel.

Siseminister Aryeh Deri otsustas lubada Tlaibil teha "humanitaarvisiit oma vanaema juurde" Läänekaldal pärast seda, kui Tlaib saatis talle kirjaliku lubaduse "austada Iisraeli kehtestatud tingimusi".

"Tlaib lubas oma visiidil mitte edendada Iisraeli boikoteerimist," teatas siseministeerium.

Iisraeli meedia avaldas Tlaibi kirjas, kus ta ütles: "Ma palun luba tulla Iisraeli, et külastada oma sugulasi ja eriti oma vanema, kes on oma 90. eluaastates. See võib olla minu viimane võimalus teda näha. Ma austan kõiki piiranguid ja ei edendada visiidil Iisraeli boikoteerimist."

Tlaib on palestiina päritolu ning tema pere emigreerus Ühendriikidesse Läänekaldalt.

Enne neljapäevast teadet valmistusid Tlaibi Läänekaldal Beit Ur Al-Foqa külas elavad sugulased peoks.

"Me valmistame ette pidu," ütles Tlaibi vanaema Muftia Tlaib pere kivimaja aias, mida ümbritsevad oliivipuud.

Palestiina ametnik distantseeris end USA kongressiliikme eravisiidist

Palestiina ametiisik distantseeris end reedel USA esindajatekoja demokraadist liikme Rashida Tlaibi eraviisilisest "humanitaarvisiidist" Iisraeli okupeeritud Läänekaldale. 

Ashrawi pidi võõrustama Tlaibi ja teist kongressiliiget Ilhan Omari nende kavandatud visiidil Läänekaldal.

Ashrawi ütles reedel, et ei soovi sekkuda eraviisilistesse külaskäikudesse ning et USA kongressi tasandi visiit on päevakorrast maas, kuni kõigil osalistel võimaldatakse vaba pääs Palestiinasse. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: