Iraan käivitas uraani rikastamiseks moodsad tsentrifuugid

{{1567839480000 | amCalendar}}
Foto: EPA / Scanpix

Iraan käivitas kõrgtehnoloogilised tsentrifuugid islamivabariigi rikastatud uraani varude suurendamiseks, ütles laupäeval riigi aatomienergiaorganisatsiooni kõneisik Behrouz Kamalvandi.

Sisse lülitati 20 IR-4 ning 20 IR-6 tsentrifuugi, ütles Kamalvandi pressikonverentsil Teheranis. 

Tegemist on Iraani kolmanda sammuga 2015. aasta tuumaleppest taganemisel pärast USA ühepoolset väljaastumist. 

"Tsentrifuugimasinad, mis on osa uurimistööst ja arendusest, aitavad (uraani) varude kasvatamisega," ütles Kamalvandi.

"Nende masinate võimekus on mitu korda suurem kui eelmistel masinatel. Sellega alustati eile (reedel)," sõnas ta ajakirjanikele. 

Iraan kavatseb jätkuvalt lubada ÜRO inspektoritel siseneda islamivabariigi tuumarajatistesse, kinnitas Kamalvandi.

"Mis puudutab vaatlemist ja ligipääsu IAEA-le (Rahvusvahelisele Aatomienergiaagnetuurile)... nii et kõik oleks selge (Iraani tuumalepingust) kinnipidamise läbipaistvuse mõttes, siis sellega jätkatakse nagu enne," sõnas ta. 

Iraan: tuumaleppe päästmiseks pole enam palju aega

Iraanil on võimekus rikastada uraani üle 20 protsendi määra ning 2015. aasta tuumaleppe päästmiseks palju aega enam ei ole, ütles Kamalvandi laupäeval.

Analüütikute sõnul on 20 protsendi ulatuses rikastatud uraan tehnilises mõttes lähedal 90 protsenti rikastatud uraanile, mida saab kasutada ka relvade ehitamiseks. 

"Eurooplased peaksid teadma, et palju aega pole jäänud" 2015. aasta tuumaleppe päästmiseks, ütles pressiesindaja. 

Aasta eest astus USA ühepoolselt Iraaniga sõlmitud tuumaleppest välja ning kehtestas riigile sanktsioonid. Tuumaleppe Euroopa osapooled - Prantsusmaa, Saksamaa, Suurbritannia ja Euroopa Liit - püüavad lepet iga hinna eest säilitada. Prantsusmaa on üritanud veenda USA-d pakkuma Iraanile mingil kujul sanktsioonileevendust.  

Iraani president Hassan Rouhani on viimastel nädalatel üritanud päästa lepet korduvates telefonikõnedes Prantsuse presidendi Emmanuel Macroniga. Viimane üritab veenda USA-d andma Iraanile mingitki leevendust sanktsioonidest.

Iraan on juba ületanud tuumaleppes sätestatud rikastatud uraani varude ning rikastatuse astme piirid. 

Rahvusvaheline Aatomienergiaagentuur (IAEA) teatas reedel, et Iraani tuumakütuse varust 10 protsenti on rikastatud 4,5 protsendile, mis on rohkem leppes sätestatud 3,67 protsendist. Lisaks on Iraan varunud uraani leppes sätestatud 300 kilo asemel 360. 

USA kaitseminister "pole üllatunud" Iraani tuumasammudest

USA kaitseminister Mark Esper ütles laupäeval, et teda ei üllata Iraani moodsate tsentrifuugide käivitamine rikastatud uraani varude suurendamiseks ning sellega kolmanda sammu astumine tuumaleppest taganemisel.

"Mind ei üllata, et Iraan on kuulutanud välja kavatsuse JCPOA-d (tuumalepet) rikkuda," ütles Esper Pariisis.  "See pole üllatus, et Iraan kavatseb püüelda selle poole, mille poole nad on alati kavatsenud püüelda," lisas ta. 

Ühendkuningriik: Iraani tsentrifuugide käivitamine valmistab pettumust

Iraani teade oma kõrgtehnoloogiliste tsentrifuugide käivitamisest rikastatud uraani varude suurendamiseks valmistab Ühendkuningriigi hinnangul suurt pettumust. 

"See kolmas samm oma tuumaleppe lubadustest taandumisel on iseäranis pettumust valmistav, tulles ajal, mil me oma Euroopa ja rahvusvaheliste partneritega teeme rasket tööd Iraani pingete leevendamise nimel," märkis laupäeval Briti välisministeerium.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: