Välisminister: Iraan ületas rikastatud uraani lubatud piiri

{{1561985520000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Iraani meedia teatel on riik ületanud rikastatud uraani varude piiri, mis on sätestatud 2015. aastal suurriikide vahendusel sõlmitud tuumaleppes.

Uudisteagentuur Isna viitab välisminister Mohammad Javad Zarifi teatele, mille kohaselt on 300 kilogrammi piir ületatud, vahendas BBC.

Teheran teatas juba juuni keskel, et lähiajal on plaanis rikastatud uraani varude piir ületada ning et see on vastuseks tuumaleppest lahti öelnud USA poolt kehtestatud sanktsioonidele.

Rahvusvaheline Aatomienergia Agentuur (IAEA) juba teatas, et neil on plaanis juhtunu asjus raport esitada.

Euroopa riigid, mis on koos Hiina ja Venemaaga üritanud 2015. aasta tuumalepet elus hoida, on varem hoiatanud, et tuumaleppe tingimuste rikkumine Teherani poolt omab tagajärgi.

Kui IAEA omalt poolt samuti piiri ületamist kinnitab, lubab ka tuumalepe taaskehtestada mitmepoolseid sanktsioone, millest omal ajal loobuti vastutasuks Teherani lubadusele tuumarelvastumist võimaldavatest tegevustest loobuda.

Netanyahu ärgitab Euroopat Iraanile sanktsioonide kehtestama

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ärgitas Euroopa riike esmaspäeval kehtestama Iraanile sanktsioone pärast seda, kui Teheran teatas, et rikub tuumaleppes sätestatud rikastatud uraani varude piirmäära.

"Te lubasite viivitamatult tegutseda, kui Iraan tuumalepet rikub," tsiteeris peaministrit tema kantselei. "Seega ütlen teile: tehke seda. Lihtsalt tehke seda."

Iraan teatas rikastatud uraani 300-kilose piirmäära ületamisest esmaspäeval. Samm oli vastus USA "maksimaalse surve" kampaaniale.

Ühendriigid lahkusid 2015. aasta tuumaleppest eelmisel aastal ning kehtestas Iraanile majandussanktsioonid. Teheran teatas 8. mail, et ei kavatse leppes sätestatud raskevee- ja uraanipiirangutest enam kinni pidada.

"Iisrael ei luba Iraanil tuumarelva välja arendada," teatas Netanyahu esmaspäeval.

"Lisaks kutsun kõiki Euroopa riike austama seda, mida te lubasite," lisas ta. "Te lubasite käivitada sanktsioonide automaatse mehhanismi, mille pani paika (ÜRO) julgeolekunõukogu."

Netanyahu on tuumaleppe vastu võidelnud pikalt.

Iraan ütleb, et tema tuumaprogramm on täielikult tsiviilotstarbeline.

Iisraeli peetakse suurimaks sõjaliseks jõuks Lähis-Idas ning pea kõik arvavad, et tema käsutuses on Lähis-Ida ainus tuumaarsenal. Iisrael ise seda tunnistanud pole.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: