Iraan asub rikastama uraani üle tuumaleppes määratud taseme

{{1562485800000 | amCalendar}}
Tuumajaam Iraanis Arakis.
Tuumajaam Iraanis Arakis. Autor/allikas: Hamid Foroutan/ISNA/AP/Scanpix

Iraan teatas pühapäeval, et tõstab uraani rikastusastme üle 2015. aasta tuumaleppega määratud 3,67 protsendi taseme.

Sellega loodetakse survestada tuumaleppele alla kirjutanud riike oma kohustusi täitma.

Valitsuse pressiesindaja Ali Rabiei ütles pressikonverentsil üksikasju avaldamata, et "täna me ületame" tuumaleppega lubatud taseme.

Iraani aatomienergiaorganisatsiooni esindaja Behrouz Kamalvandi ütles riigitelevisiooni otsesaates, et president Hassan Rouhani käsk ületada lubatud piir täidetakse "mõne tunni jooksul", kui viimased tehnilised üksikasjad on paika saadud.

Rouhani teatas Iraani kavatsusest juba 8. mail, täpselt aasta pärast seda, kui USA president Donald Trump ühepoolselt tuumaleppest lahkus ja Iraanile taas sanktsioonid kehtestas.

2015. aastal suurriikidega allkirjastatud tuumaleppe järgi on Iraanil keelatud rikastada uraani üle 3,67 protsendi, mis on piisav kasutamiseks tuumajaamades, kuid oluliselt madalam relvadeks vajaminevast 90 protsendist.

Iraan ei ole veel öelnud, kuid suure puhtusastmeni kavatsevad nad uraani rikastada, kuid viidatud on 5 protsendile.

Iraan oli andnud tuumaleppe Euroopa osapooltele pühapäevani aega leida tee USA sanktsioonide mõju leevendamiseks, ähvardades hakata vastasel juhul rikastama uraani üle leppega määratud taseme.

Laupäeval teatas Élisée palee, et Prantsuse president Emmanuel Macron ja Iraani president Hassan Rouhani leppisid telefonivestluses kokku, et 15. juuliks selgitatakse välja, kas rahvusvaheline dialoog tuumaleppe üle on võimalik.

Rouhani ütles laupäeval valitsusistungil, et Euroopa ei ole Teheranile veel USA sanktsioonide mõju leevendamiseks lahendust pakkunud.

Uraanirikastamise piirmäära ületamisest teatanud Iraan ähvardas pühapäeval loobuda 60 päeva jooksul veel teistegi tuumaleppe kohustuste täitmisest, kui ohtu sattunud leppele lahendust ei leita.

"Me loodame, et leiame lahenduse, vastasel korral astume 60 päeva pärast kolmanda sammu," ütles asevälisminister Abbas Araghchi pressikonverentsil ja nimetas suurima lahendust nõudva probleemina naftamüügi langust.

Asevälisminister: Iraan on valmis kõnelusteks nii Euroopa kui USA-ga

Iraani asevälisminister Abbas Araghchi ütles pühapäeval, et Teheran peab 2015. aasta tuumalepet suurriikidega endiselt "kehtivaks dokumendiks" ning soovib selle kestmist.

Just enne seda oli Teheran teatanud, et alustab mõne tunni jooksul uraani rikastusastme tõstmist üle 2015. aasta tuumaleppega määratud 3,67 protsendi taseme ning ähvardanud loobuda 60 päeva jooksul veel teistegi tuumaleppe kohustuste täitmisest, kui ohtu sattunud leppele lahendust ei leita.

Ametnike sõnul otsustatakse uraani uus rikastusaste Iraani vajadustest lähtuvalt. Selleni jõutakse pühapäeval ja see peaks olema tuvastatav juba esmaspäeval.

Tuumaleppe piirangutest üleastumisest hoolimata näitab Teheran üles valmidust pandlik olla.

Nii ütles Araghchi, et Iraan on valmis läbirääkimisteks Euroopaga ning et kõnelustega võiks ühineda ka USA.

Pompeo: Iraan seisab silmitsi suurema isolatsiooni ja sanktsioonidega

Iraan seisab silmitsi suurema isolatsiooni ja sanktsioonidega vastuseks uraani rikastusastmele seatud taseme rikkumisele, hoiatas USA välisminister Mike Pompeo pühapäeval.

"Iraani tuumaprogrammi viimane laiendamine viib edasise isolatsiooni ja sanktsioonideni," ütles Pompeo Twitteris.

Netanyahu nimetas Iraani uraani rikastamise otsust ohtlikuks sammuks

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu nimetas pühapäeval väga ohtlikuks sammuks Iraani otsust rikastada uraani üle 2015. aasta tuumaleppes sätestatud määra.

"See meede on väga ohtlik ja ma pöördun oma sõprade, Prantsusmaa, Suurbritannia ja Saksamaa liidrite poole: teie allkirjastasite leppe ja ütlesite, et sellise sammu korral kehtestatakse karmid sanktsioonid," lausus Netanyahu valitsuse istungil.

Otsus hakata uraani rikastama üle kokku lepitud 3,67 protsendi langetati, hoolimata Euroopa Liidu ning leppest lahkunud Ühendriikide vastuseisule.

Netanyahu oli vastu tuumaleppele ja ärgitas Ühendriikide presidenti Donald Trumpi sellest loobuma, mida see lõpuks tegigi.

Hoolimata oma vastuseisust leppele, kutsub Netanyahu nüüd Euroopa riike üles selle parameetreid jõustama.

Kossatšov: ainult USA saab Iraani tuumaleppe päästa

Ainult USA võib päästa 2015. aasta Iraani tuumaleppe (JCPOA), ütles pühapäeval Vene parlamendi ülemkoja väliskomisjoni esimees Konstantin Kossatšov.

"Pall on Ühendriikide väljakupoolel ja ainult Ameerika saab päästa kokkulepped, mis on muide ÜRO Julgeolekunõukogus kinnitatud," ütles Kossatšov Interfaxile.

"Sellises olukorras ei ole kõige tähtsamad uraani rikastamise füüsilised parameetrid, vaid pigem Iraani poliitiline valmisolek naasta JCPOA täitmise režiimi juurde, niipea kui Washington sama garanteerib," lisas ta.

Saksamaa kutsus Iraani tungivalt üles tuumaleppe tingimusi järgima

Berliin reageeris pühapäeval murega Iraani teatele, et see kavatseb rikastada uraani üle 2015. aasta tuumaleppes sätestatud piiri.

"Me kutsume Iraani tungivalt üles peatama ja pöörama ümber kogu tegevuse, mis ei ole kooskõlas tema kohustustega," lausus välisministeeriumi pressiesindaja, nimetades madalrikastatud uraani tootmise suurendamist ja uraani rikastamist üle lubatud piirmäära.

"Me oleme järgmiste sammude osas ühenduses teiste JCPoA osalistega," lisas Berliin, viidates 2015. aasta ajaloolisele tuumaleppele Iraani ja kuue suurriigi vahel.

Suurbritannia ärgitab Iraani loobuma tuumaleppe rikkumisest

Ühendkuningriik kutsus pühapäeval Iraani viivitamatult peatama ja tagasi pöörama kogu tegevuse, mis ei ole vastavuses selle kohustustega.

Uraanirikastamise piirmäära ületamisest teatanud Iraan ähvardas pühapäeval loobuda 60 päeva jooksul veel teistegi tuumaleppe kohustuste täitmisest, kui ohtu sattunud leppele lahendust ei leita.

"Samas kui ÜK järgib lepet täielikult, peab Iraan viivitamatult peatama ja tagasi pöörama kogu tegevuse, mis ei ole kooskõlas selle kohustustega," on öeldud Briti välisministeeriumi avalduses.

"Me koordineerime teiste JCPoA osalistega järgmisi samme leppe tingimustest lähtuvalt," märkis ministeerium, viidates 2015. aastal sõlmitud lepingule Iraani ja kuue suurvõimu, sealhulgas Ühendkuningriigi vahel.

ÜRO tuumaagentuur lubab Iraani tegevust kontrollida

ÜRO tuumajärelevalveamet ütles pühapäeval, et on teadlik Iraani kavatsusest rikkuda 2015. aasta tuumaleppes sätestatud uraani rikastamise piiranguid.

Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) sõnul raporteerivad tema inspektorid Iraanis Viini peakorterit niipea, kui on "väljakuulutatud arengule" kinnitust leidud.

Soome ekspert: Iraani tee relvakõlbuliku uraanini on veel pikk

Iraani otsus hakata rikastama uraani üle 3,67 protsendi on samm relvakõlbuliku uraani suunas, kuid tee sinna on veel pikk, ütles Soome kiirgusohutuskeskuse (STUK) peainspektor Antero Kuusi.

Iraan teatas pühapäeva hommikul, et alustab mõne tunni jooksul uraani rikastusastme tõstmist üle 2015. aasta tuumaleppega määratud 3,67 protsendi taseme.

Juba reedel vihjati, et uraani hakatakse rikastama viie protsendini.

Kuusi ütles sammu kommenteerides, et tuumaelektrijaamad töötavad üldjuhul leppega ülempiiriks võetud 3,67-protsendise uraaniga.

"Kui minnakse üle 3,67 protsendi, tehakse kangemat uraani kui tuumakütuse kasutamise seisukohast vaja on, ja asutakse teele tuumarelvakõlbuliku uraani suunas."

"Viis protsenti on siiski veel tuumarelvakõlbulikkusest kaugel," lisas Kuusi. "Uraan on relvakõlbulik alles 80 protsendile lähenedes."

Kuusi sõnul ei ole 3,67-protsendisel uraanil praktikas mingit lisaväärtust, kuni ei ole saavutanud relvakõlbulikkust.

"Kusagil uurimis- ja allveelaevareaktorites kasutatakse kangemat, 12-15-protsendist uraani, aga muud kasutust sel ei ole."

Kuusi tuletas meelde, et Iraani jõudis enne 2015. aasta lepet 20-protsendise uraanini.

Iraani rikkus tuumalepet juba varem, teatades esmaspäeval, et on ületanud leppes lubatud rikastatud uraani varude piirmäära 300 kilogrammi.

Diplomaatiliste allikate teatel on Iraan ületanud lubatud koguse 2 kiloga.

Kuusi sõnul on kogus väga väike, mis viitab sellele, et Iraan soovis rikkumisega pigem avalikkuse tähelepanu ja survet leppe teistele osapooltele, kes Teherani arvates sellest kinni ei pea.

"Siin on jutt veel üsna väikestest kogustest, aga mida rohkem rikastatud uraani varutakse, seda enam saab seda töödelda ja seda raskem on seda valvata. Kogust piirati eelkõige järelevalve hõlbustamiseks ja et mingit hulka rikastatud uraani ei saaks kusagile peita," rääkis Kuusi.

Iraani tuumaleppest kinnipidamist kontrollib ÜRO Rahvusvaheline Aatomienergiaagentuur (IAEA). 

Kuusi arvates on Iraani teekond relvakõlbuliku uraanini veel pikk.

"Selleni läheb kuid, kui kõvasti tööd teha. Kui seda üritatakse teha salaja ja vähehaaval, võtab see palju aega. Tõenäoliselt ei ole Iraanil nii suurt rikastamisvõimekust, et ta suudaks mõne kuuga vajaliku materjali valmis teha."

Kuusi hinnangul ei ole Iraan veel märku andnud, et ta üritaks kiiresti tuumarelvani jõuda.

"Praegu ei ole veel märke, et uus võidurelvastumine oleks käima läinud," ütles Kuusi, kelle sõnul räägitakse ikka veel määradest ja ähvardatakse sammudega, mis on pigem rahvusvahelise poliitika relvad ja surveabinõud.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: