Väliskomisjon otsustab Reitelmanni lülitamise ENPA delegatsiooni neljapäeval

{{1570451760000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Riigikogu väliskomisjon teeb neljapäeval otsuse, kas aktsepteerib Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esitatud Urmas Reitelmanni kandidatuuri Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee delegatsiooni. Kui opositsioon ootaks Reitelmannilt vabandust tema varasemate ütluste pärast, siis Reitelmanni sõnul on ta juba vabandanud.

"Praegu otsustasime, et neljapäevaseks istungiks meie nõunikud valmistavad ette otsuse projekti ja siis me lõplikult otsustame, kas komisjon on sellega päri," ütles väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa ERR-ile. Tema sõnul sõltub Reitelmanni hääletusele panek komisjoni liikmetest. "Kui keegi seda soovib, siis hääletatakse," kinnitas Keskerakonna liige Eesmaa.

EKRE esitas Reitelmanni ENPA delegatsiooni pärast seda, kui selle senine liige Jaak Madison valiti Euroopa Parlamenti. Reitelmann on varasemalt esinenud solvavate sõnavõttudega pagulaste ja Eestis elavate venelaste suhtes, mistõttu tõsteti küsimus tema sobivusest sellele kohale.

Opositsioonilise Reformierakonna saadik, komisjoni aseesimees Marko Mihkelson ütles, et kuna ENPA on inimõiguste kaitsmisele pühendunud organisatsioon, siis peaks ka ENPA delegatsiooni liikmed olemas sellised, kellele ei saa selles osas etteheiteid teha.

Mihkelson ütles esmaspäeval ERR-ile, et ootab Reitelmannil vähemalt samasugust oma sõnade tagasivõtmist nagu ta tegi komisjoni liikmete eest esmaspäeval. Ta andis mõista, et sellest võib sõltuda ka otsus, kas komisjon toetab tema saamist Eesti ENPA-delegatsiooni liikmeks.

"Kuna on meedia tähelepanu selles küsimuses, siis on tal suurepärane võimalus seisukoht, mida ta täna komisjonile väljendas, ka avalikkusele meedia vahendusel öelda viisil, kus ta need võtab tagasi või väähemalt rõhutada, et riigikogu liikmena ja väliskomisjoni liikena kõigiti jagab Eesti välispoiitika põhilisi väärtuspõhimõtteid," ütles Mihkelson.

Reitelmann ütles samas esmaspäeval ERR-ile, et on juba vabandust palunud ega pea uuesti vabandamist vajalikuks.

"See oli viga, et ma seda postitasin, loomulikult oli viga, seda ma tunnistan ja selle eest olen ka vabandanud," ütles Reitelmann.

Küsimusele, kas ta ei tahaks seda uuesti avalikult teha, vastas Reitelmann, et ei pea vajalikuks ühe asja eest mitu korda vabandada. "Ma olen omal ajal vabandanud selle eest avalikult. Ja tsiteerides Mihhail Sergejevitš Gorbatšovi, kes küsis ka, mitu korda me ühe asja eest vabandama peame, siis ma olen juba vabandanud," ütles Reitelmann ERR-ile.

Viitele, et oponentide hinnangul võivad Eestile vaenulikud jõud hakata Reitelmanni ära kasutama, vasta ta: "Et ma piltlikult öeldes hääletan Venemaa huvisid järgides või? Mitte kunagi!"

"Vene delegatsioon teeb seda, kui nad tahavad, nad teevad seda nagunii. On neil põhjust või ei ole põhjust, see põhjus leitakse alati. Kui keegi tahab hakata jaurama, siis nad seda ka teevad. Aga mina ei usu, et Eesti delegatsiooni üks liige oleks määrav. Need on palju suuremad mängud, mida seal mängitakse," rääkis ta.

Riigikogu väliskomisjonis on koalitsioonil ja opositsioonil võrdne arv saadikuid.

Reitelmann võib saada nii poolt- kui ka vastuhääli

"Aktuaalse kaamera" küsimusele, mida väliskomisjonis tema käes teada sooviti, vastas Reitelmann järgnevalt: "Küsiti, täpsustati kunagise skandaali üksikasju. Mis oli ka ausalt öeldes esimene kord, kui seda üldse keegi minu käest küsib. Et meil oli selline suuremat sorti minuvastane vaata et kahekuuline meediapeks ilma, et minu käest oleks keegi seletusi küsinud. Ma andsin oma seletused, avasin taustad."

Reitelmanni sõnul on ta juba avalikult vabandanud. "Eesti Televisioonis, venekeelses "Aktuaalses kaameras". Siis, kui see jänt käis. Te ei vaata, mida teie kolleegid teevad?"

Küsimusele, miks ta laiema auditooriumi ees ei ole mõelnud vabandada, sest neid väljendeid ei kasutanud ta esimest korda venekeelses "Aktuaalses kaameras", vastas Reitelmann nii: "Aga minu käest ei ole mitte keegi mitte midagi küsinud. Eesti ajakirjandusel ei ole kombeks uurida taustasid, vaid on silt otsa ette."

Eestikeelses meedias vabandamist ta vajalikuks ei pea. "Kui kaua ma pean veel vabandama. Sellest on varsti viis aastat möödas. Ma olen oma vabandused esindanud. Mea culpa, mis ma käin siis ringi nüüd ja muudkui vabandan või?"

Mitu väliskomisjoni liiget ütles "Aktuaalsele kaamerale", et nemad pole Urmas Reitelmanni vabandust näinud. Neljapäeval võib Reitelmann saada väliskomisjonis nii poolt kui ka vastuhääli.

Sotsiaalmeedias tehtud postituse pärast vabandas Urmas Reitelmann venekeelse Aktuaalse Kaamera uudisloos neli aastat tagasi.

"Ütlen ausalt, ma ei ole ka seda venekeelses "Aktuaalses kaameras" kõlanud vabandust näinud. Ma arvan, et see on ennekõike Urmas Reitelmanni isiklik otsus, kui palju ta sellel teemal tahab rääkida, sest lõppude lõpuks igal inimesel, ka poliitikul on õigus oma arvamusele, küsimus on pigem olnud selles, kuidas seda arvamust väljendada," arvas väliskomisjoni esimees, keskerakondlane Enn Eesmaa.

Eesmaa lisas, et komisjoni otsus sõltub sellest, kuidas Reitelmann olukorda selgitab ja kas ta on vabandamas oma neli-viis aastat tagasi öeldud väljendite eest. Reitelmanni vabandust pole ei "Aktuaalses kaameras" ega mujal näinud ka väliskomisjoni reformierakondlasest aseesimees Marko Mihkelson.

Mihkelson lisas, et debatt algas komisjonis, kuna ENPA on inimõigustele keskenduv organisatsioon ja rahvusgruppide sildistamine ei tööta Eesti heaks. "Kõige olulisem ikkagi on see, kui palju see võiks kahju teha meie liitlaste suhtumises meisse. Ja mitte ainult ENPA raames."

Väliskomisjoni liige ning ENPA delegatsiooni juht Maria Jufereva-Skuratovski (KE) kohtus delegtasiooni pürgiva Reitelmanniga ka isiklikult ning Reitelmann avaldas talle kahetsust oma väljaütlemiste pärast.

"Sisuliselt tema kordas sama mõtet siin väliskomisjonis ja võttes arvesse kõik need asjaolud, mina pigem toetaks tema kandidatuuri, aga samal ajal mina kuidagi ei toeta tema väljaütlemisi," sõnas Jufereva-Skuratovski.

Väliskomisjoni parteitu liige Raimond Kaljulaid ütles, et tema arvates võiks komisjon hääletada Reitelmanni liitumist ENPA delegatsiooniga.

"Inimene, kes kasutab teiste inimeste vastu, ükskõik, mis on siis nende rahvus või nahavärv, kasutab väljendeid nagu parasiidid, tiblad, prussakad, see on selline dehumaniseeriv retoorika. See tegelikult õhutab vihkamist," nentis ta.

Kaljulaidi sõnul ei suurenda ühiskonna sidusust, kui Eestit esindama saadetakse inimene, kes suhtub vene vähemusse negatiivselt.

Toimetaja: Mait Ots; Tiina Jaakson

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: