Keset Tallinna ja Tartut käib elav erimärgistatud kütuse müük

Tankla
Tankla Autor/allikas: Freepik/Creative Commons

Nii Tallinnas kui Tartus on kuus kütusetanklat, milles müüakse põllumeestele mõeldud maksusoodustusega kütust. Ainuüksi Tallinnas müüdi selle aasta esimese üheksa kuuga nendes tanklates üle 400 tonni kütust.

Põllumajandus-Kaubanduskoja juht Roomet Sõrmus ütles ERR-ile, et ta ei mõista, miks peaks suuremates linnades põllumeestele mõeldud kütuseid müüdama. 

Valitsus on alustanud põllumeestele mõeldud erimärgistusega kütuse müümise süsteemi ümberkorraldamist, sest hinnanguliselt kasutatakse praegust süsteemi ära nii, et riigil jääb saamata viie miljoni euro ulatuses kütuseaktsiisi.

Maksu- ja tolliameti maksuauditi osakonna üksuse juht Raili Roosimaa ütles, et Tallinnas ja Tartus on tõesti tanklaid, kus põllumeestele mõeldud erimärgistusega diislikütus on müügil. 
 
"Tallinnas müüakse kuues tanklas ja veebruarist septembrini müüdi nendes tanklates 404 500 liitrit erimärgistatud kütust, Tartu kuues tanklas müüdi samal ajal 223 600 liitrit. Ostu puhul on märgitud, et seda kütust on vaja põllumajanduses, nii nagu seadus ette näeb," ütles Roosimaa.

Erimärgistusega kütus on Eestis kokku müügil 134 tanklas ja kogumüügi maht on sel aastal üle 17 miljoni liitri.
 
Põllumajandus-kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus tunnistas, et raske on mõista, miks seda kütust üldse linnades müüakse.
 
"Väärkasutuse vältimiseks peaks alustama esimesest kõige lihtsamast sammust, sisse tuleb seada õigustatud isikute register ehk sinist kütust saaksid osta vaid põllumajandusega tegelevad inimesed, kes on pandud PRIA toetuste registrisse. Võib-olla on olemas mingisugused spetsiifilised juhud, kus on põllumajandusega tegelevatel inimestel on vaja ka linnas tankida. Enamus põllumajandustootjaid tellib  erimärgistatud kütuse ja ladustab selle oma tsisternidesse. Kui linnades on jaemüük probleem  ja soodustab väärkasutamist, siis see on üks koht, kus piirata sinise kütuse müümist linnades," ütles Sõrmus.

Sõrmus rõhutas, et samas väikelinnade ja maapiirkondade elu on väga läbipõimunud ja seal on tankimine loomulik.

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: