AFP: Ecuadori meeleavaldajad rüüstasid ja panid põlema valitushoone ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Protestijad Ecuadori pealinnas.
Protestijad Ecuadori pealinnas. Autor/allikas: RODRIGO BUENDIA/AFP/Scanpix

Ecuadori pealinnas Quitos rüüstasid meeleavaldajad laupäeval üht valitsushoonet ja panid selle põlema, teatas uudisteagentuur AFP.

AFP fotograaf nägi süütepommide heitmist riigikontrolöri ametkonda võõrustava hoone pihta. Maske ja kiivreid kandnud mehed tungisid seejärel hoonesse. 

Siseminister Maria Paula Romo kirjutas Twitteris, et andis käsu evakueerida hoone ümbrus, et tuletõrjujad saaksid põlengu kustutada. 

Ecuadoris puhkesid pärast kütusehindade 120-protsendise tõusu jõustumist 3. oktoobril viimaste aastakümnete suurimad meeleavaldused.

Hinnatõusu põhjustas valitsuse otsus tühistada osana Rahvusvahelise Valuutafondiga (IMF) sõlmitud laenuleppest kütusesubsiidiumid, mis tõi kaasa hindade enam kui kahekordistumise. 

Ecuadori president kehtestas pealinnas liikumiskeelu ja sõjaväevõimu

Ecuadori president Lenin Moreno andis laupäeval käsu kehtestada pealinnas Quitos ja selle ümbruses komandanditund ja sõjaväeline võim. 

Käsk jõustub laupäeval kell 3 päeval (Eesti aeg 23.00) ja see "hõlbustab riigi jõudude tööd väljakannatamatute vägivaldsete liialduste vastu", teatas president Twitteris. 

Ecuadori protestiliikumine nõustus otsekõnelustega

Ecuadoris kütusehinna tõusu vastaseid meeleavaldusi juhtiv põlisrahvaste liikumine teatas laupäeval, et võttis vastu president Lenin Moreno ettepaneku pidada otsekõnelusi. 

Põlirahvaste organisatsioonide koondav ühendus CONAIE, mis oli alles reedel presidendi ettepaneku tagasi lükanud, teatas päev hiljem, et muutis pärast oma liikmetega konsulteerimist meelt. 

CONAIE soovib enda teatel kohtuda Morenoga silmast silma, et rääkida selle otsuse ja teiste IMF-iga kokkulepitud reformide "tühistamisest või muutmisest". 

Pealinnas Quitos on rohkem kui nädala jooksul kokkupõrgetes julgeolekujõududega surma saanud vähemalt viis protestijat, kelle seas ka üks põliselanike juhtidest. Vigastada on saanud ja kinni on peetud peaaegu 2000 inimest. 

Moreno on kuulutanud välja üleriigilise eriolukorra ja viinud väidetava riigipöördeohu tõttu valitsuse pealinnast ära Guayaquili sadamalinna.

Ecuadori president on süüdistanud rahutuste õhutamises Venezuela sotsialistist presidenti Nicolas Madurot ja oma eksiilis elavat eelkäijat Rafael Corread. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: