Põhja-Makedoonia peaminister ärgitab korraldama ennetähtaegseid valimisi

Foto: Ognen Teofilovski/Reuters/Scanpix

Põhja-Makedoonia peaminister Zoran Zaev kutsus laupäeval üles korraldama riigis ennetähtaegsed valimised pärast seda, kui Euroopa Liit ei saavutanud üksmeelt liitumiskõneluste alustamises selle Balkani riigiga.

Liitumiskõneluste alustamine oli Zaevi administratsiooni üks tähtsamatest eesmärkidest.

"Ma teen sellise ettepaneku: korraldada kiiresti ennetähtaegsed valimised, kus teie, kodanikud, langetate otsuse tee üle, mida mööda me peaksime liikuma," lausus ta telepöördumises.

Pärast tunde kestnud tuliseid vaidlusi ei näidanud EL-i liidrid Skopjele liitumiskõnelusteks rohelist tuld, seda eelkõige Prantsusmaa vastuseisu tõttu.

"Me oleme EL-i ajaloolise vea ohvrid," ütles Zaev, korrates Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri ja teiste kõneluste alustamise eest võidelnud Brüsseli tippametnike sõnu.

"Ma olen pettunud ja vihane ning tean, et nii tunneb kogu rahvas," jätkas Zaev.

Ta ütles, et kohtub presidendi ja teiste poliitiliste liidritega pühapäeval, et järgmisi samme arutada.

2017. aastal võimule tulnud Zaev pani mängu kogu oma poliitilise kapitali, viies Põhja-Makedoonia EL-i kursile.

Ta pidi jagu saama vihasest vastuseisust, võideldes rahvuslastega riigi nime muutmise üle, mis oli varem Makedoonia. Nimemuutus oli võtmetähtsusega asjaolu, et Kreeka loobuks oma vastuseisust riigi lõimumisele EL-iga.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: