Raimond Kaljulaid ühines sotsiaaldemokraatidega

{{1573118160000 | amCalendar}}

Kevadel Keskerakonnast välja astunud riigikogu liige Raimond Kaljulaid teatas neljapäeval, et liitub Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga (SDE).

Kaljulaid ütles pressikonverentsil, et on vaadanud ringi, kohtunud paljude erakondade esindajatega ja jõudis veendumusele, et SDE saab kõige paremini vaba ja jõuka Eesti ülesehitamisega hakkama.  Kaljulaiu sõnul on sotside potentsiaal suurem kui tänane reiting seda kajastab.

Kaljulaid kirjutas ajakirjanike ees ka SDE-sse astumise avaldusele alla.

Kaljulaid ütles ERR-ile, et otsus liituda sotsidega on vaid mõned päevad vana. "See on maailmavaateline otsus ja Eestis ei ole erakonda, millega mul oleks suurem maailmavaateline ühisosa, kui on seda Sotsiaaldemokraatlik Erakond. Mingeid läbirääkimisi või kõnelusi ühegi teise erakonnaga ma ei pidanud," ütles Kaljulaid.

Küsimusele, kuidas kavatseb Kaljulaid hakata panustama sotside töösse, vastas ta, et esmalt tähendab see tööd riigikogus. Kaljulaid märkis, et kuigi seadus ei võimalda tal liituda sotsiaaldemokraatide fraktsiooniga, kavatseb ta teha tööd nii nagu ta oleks fraktsiooni liige. Kaljulaid ütles, et initsiatiiv sotsiaaldemokraatidega ühineda tuli temalt endalt.

SDE esimees Indrek Saar tervitas Kaljulaidi liitumist ja lisas, et SDE ülesandeks on tagada, et majanduskasv jõuaks kõikide Eesti inimesteni.

"Raimond Kaljulaid kogenud ja silmapaistva poliitikuna toob kindlasti endaga kaasa kogemust, mida me meeskonnaga tervitame," ütles Saar ERR-ile.

ERR küsis Saarelt, millist rolli ta Kaljulaiul sotside ridades lähenevate KOV-valimiste kontekstis näeb.

"Ma väga loodan, et Raimond nendel kindlasti kaasa lööb ja arvestades tema kogemust kohalikus poliitikas ja just Tallinna linnas, siis ma arvan, et see oleks kindlasti sotsiaaldemokraatidele märkimisväärne täiendus meie meeskonna reas," vastas ta.

Küsimusele, kas Saar on Kaljulaiule pakkunud Tallinna linnapeakandidaadi kohta, Saar selget vastust ei andnud.

"Sellist asja ei saa mina pakkuda. Sellist asja saab talle pakkuda Tallinna piirkond, kui nad peaksid sellisele äratundmisele jõudma. Me oleme rääkinud sellest, et ma näen, et Raimond Kaljulaid võiks olla maksimaalselt aktiivne meeskonna liige, mis muu hulgas tähendab ka kohalikke valimisi. Aga ka riigikogu valimisi ja võib-olla ka järgmisi europarlamendi valimisi. Aga öelda ette, millise meeskonna komplekteerib meie Tallinna piirkond peaaegu kaks aastat enne kohalikke valimisi, ei ole väga tark tegevus. Aga ma arvan kindlasti, et Raimond Kaljulaid on nii kohalikel kui ka riigikogu valimistel väga tugev kandidaat, kui otsustatakse, et ta selles meeskonnas osaleb ja kandideerib. Kui Tallinna piirkond peaks niimoodi otsustada, siis ma sellele kindlasti vastu vaielda ei saa," lausus Saar.

Ka Kaljulaiu sõnul ei ole tema võimalikust saamisest Tallinna linnapeakandidaadiks järgmistel kohalikel valimistel juttu olnud. Kaljulaid usub aga, et sotsiaaldemokraatide võimalused eesolevatel valimistel on Tallinnas paremad kui eelmistel. "Ma olen omalt poolt kindlasti nõus panema lauale mõned mõtted, kuidas seda potentsiaali paremini realiseerida," lausus Kaljulaid.

Nüüdseks on SDE-l riigikogus 11 häält, kuid vastavalt seadusele Kaljulaid fraktsiooniga ametlikult ühineda ei saa.

"Asun parem-vasakskaalal üsna täpselt keskel ning olen liberaal. Seega ei ole mul raske leida ühisosa mitmete parlamendis esindatud ja ka esindamata erakondadega," kirjeldas Kaljulaid septembris ERR-ile antud usutluses oma valikuid.

Keskerakonnast lahkumist põhjendas Kaljulaid Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga (EKRE) koalitsiooni võtmisega.

Raimond Kaljulaid kandideeris märtsikuistel riigikogu valimistel Keskerakonna nimekirjas Tallinnas Haabersti, Põhja-Tallinna ja Kristiine linnaosas, kus sai 7303 häält ja osutus valituks. Maikuistel Euroopa Parlamendi valimistel kogus ta üksikkandidaadina üle kogu Eesti 20 640 häält, mis oli küll paremuselt viies isiku tulemus, kuid ei taganud pääsu europarlamenti.

7. novembri seisuga oli Sotsiaaldemokraatlikus Erakonnas 5488 liiget.

 

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: