Soome peaminister tegi visiidi Moskvasse

{{1574650320000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Soome peaminister Antti Rinne kohtus esmaspäeval Moskvas oma Vene ametivenna Dmitri Medvedeviga.

Tegemist oli kahe valitsusjuhi esimese kokkusaamisega.

Nad arutaisd kahe riigi suhteid, kaubavahetust ja keskkonnaküsimusi, samuti transpordi ja Vene jäätmekäitlussektoriga seotud teemasid.

Rinne ja Medevedev käsitlesid ka aktuaalseid rahvusvahelisi teemasid.

Soome peaministrit saatsid visiidil transpordiminister Sanna Marin ning põllumajandus- ja metsandusminister Jari Leppä.

Vene valitsuse pressiteenistuse teatel käsitleti ka Venemaa ja Euroopa Liidu suhteid Soome EL-i eesistumise ajal.

Soome peaministri sõnul kavatseb ta kutsuda Läänemere piirkonna riigijuhid tippkohtumisele keskkonnakaitse üle arutama.

Rinne rõhutas kohtumisel ka Venemaa turu olulisust Soome firmadele. Juttu tuli ka olukorrast Ukrainas ning Rinne väljendas oma rahulolu Venemaa naasmisega Euroopa Nõukogu liikmeks.

Vene ja Soome peaministri seisukohad Ukraina kriisi osas on erinevad

Euroopa Liidu ja Venemaa suhete normaliseerimine on võimalik Ukraina kriisi lahendamise korral, tõdes esmaspäeval oma Moskva-visiidil Soome sotsiaaldemokraadist peaminister Antti Rinne. 

EL-i ja Venemaa suhete tulevik tuli esile Rinne ja Venemaa valitsusjuhi Dmitri Medvedevi ühisel pressikonverentsil. 

Rinne rõhutas, et Venemaal on keskne roll olukorra lahendamiseks. Ta meenutas, et Minski lepete tingimuste täitmine on tähtis selleks, et Venemaa vastaseid sanktsioone saaks tühistada. 

"Soome järgib täielikult EL-i Venemaa-poliitikat," lausus Rinne. 

Detsembris peetakse niinimetatud Normandia kohtumine, millest võtavad osa Venemaa, Ukraina, Saksamaa ja Prantsusmaa liidrid Soome peaminister ütles end nägevat positiivseid seiku, mis võivad viia Ukraina kriisi lahendamise teele, kuid sinna on tema saõnul pikk maa. 

EL-i ja Venemaa suhted on jäised alates aastast 2014, kui Venemaa vallutas Ukrainalt Krimmi poolsaare ja süttis sõda Ida-Ukrainas. 

Pressikonverentsil tuli taas esile Venemaa sootuks erinev arusaam praeguse olukorra põhjustest. Medvedev süüdistas suhtete halvenemises Brüsselit ja veeretas vastutuse suhete parandamise eest EL-ile. 

"Me tahame normaliseerida suhted EL-iga, kuid kuni EL ei ole sellisteks suheteks võimeline, ei saa me ses osas midagi ette võtta," märkis Medvedev. 

"EL-il on uus juhtkond. Kõik on nende kätes," jätkas ta. 

Medvedev lisas, et Venemaa ei kavatse omapoolseid sanktsioone ühepoolselt tühistada. 

Rinne ütles pärast pressikonverentsi, et Medvedevi jäigas suhtumises ei olnud kuigi palju uut. Rinne märkis samas, et vahetutes kõnelustes on Venemaa positsioon pisut teistsugune, kui avalikkusele mõista antakse. 

Peaministrid kohtusid esmaspäeval esimest korda. Mõlemad nimetasid läbirääkimisi avatuiks ja konstruktiivseiks. Rahvusvahelistele suhetele lisas olid esil ka kaepoolsed majandussuhted, reisimine ninng keskkonna- ja kliimaküsimused. 

Rinne hinnangul on keskkonna- ja kliimaküsimustes naabermaade koostöö eriti tähtis.

"Kavandame Läänemere olukorra osas tippkohtumist, mille konkreetseks eesmärgiks on koguda ressursse selle parandamiseks, lisas peaminister.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: