Donald Tusk andis Euroopa Ülemkogu eesistumise üle Charles Michelile

Foto: Yves Herman/Reuters/Scanpix

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk andis reedel Brüsselis ameti üle Charles Michelile.

Tusk helistas ametlikul tseremoonial sümboolselt kella ja andis selle EL-i töötajate ja ajakirjanike silme all Michelile üle.

Ülemkogu eesistuja vahetumine on osa laiemast protsessist, sel nädalal astus ametisse ka uus Euroopa Komisjon eesotsas Ursula von der Leyeniga.

"Euroopa on parim paik planeedil," ütles ametist lahkunud Tusk, kelle kõnet saatis tormiline aplaus.

Michel nimetas oma eesistumise tähtsaimaks prioriteediks võitlust kliimamuutustega ning lubas Euroopast teha "paradigma muutuse mootori". Ta tõdes, et õhtumaa on aastakümneid taganud arengu keskkonna ülemäärase kurnamisega.

Uus alaline eesistuja kutsus üles koondama pingutusi kliimamuutuste peatamiseks ja süsinikuneutraalsuse saavutamiseks ning tegema Euroopast esimene kliimaneutraalne maailmajagu. Selleks on vaja raha, tõdes ta.

Endine Belgia peaminister Michel (43) kiitis Tuski ja tema tööd Euroopa ühtsuse säilitamise nimel hoolimata Brexitist, rändekriisist ja džihadistide rünnakutest mitmes EL-i riigis.

"Me elame rahus, kuid me peame olema valvsad, väga valvsad," ütles ta.

"Ma tahan, et Euroopast saaks maailma rohelise liikumise liider," sõnas Michel. Samast eesmärgist rääkis EK uus president von der Leyen.

Tuskist saab nüüd Euroopa Parlamendi suurima fraktsiooni Euroopa Rahvapartei liider.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: