Trump: NATO riigid peaksid kulutama kaitsele neli protsenti SKT-st

{{1575375000000 | amCalendar}}
USA president Donald Trump kohtumisel NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga.
USA president Donald Trump kohtumisel NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga. Autor/allikas: SCANPIX / AP

USA president Donald Trump ütles teisipäeval, et NATO liikmesriigid peaks panustama riigikaitsesse mitte kaks, vaid neli protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP).

"On võimalik väita, et nad on elanud 25-30 aastat võlgu. Paljud riigid ei ole maksnud," ütles Trump Londonis NATO tippkohtumise eelsel kohtumisel NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga.

"Tuleks panustada riigikaitsesse mitte kaks, vaid neli protsenti SKT-st. Kaks protsenti on väga madal arv," sõnas USA riigipea.

Peasekretär ütles, et NATO liitlased Põhja-Ameerikas ja Euroopas teevad üheskoos järjest rohkem ja palju rohkem kui varasematel aastakümnetel. 

Stoltenberg märkis, et järjest rohkem NATO liikmesriike on jõudnud kaitsekulutustes kahe protsendini SKT-st. NATO peakorteris arvatakse, et tänavu on selliseid riike juba kaheksa, 2014. aastal oli neid vaid kolm.

NATO liikmesriikide liidrid leppisid 2014. aasta sügisel Walesi tippkohtumisel kokku liikuda aastaks 2024 eesmärgi suunas kulutada kaitsele kaks protsenti SKT-st. 

Selle aasta lõpuks prognoosib NATO, et alliansi Euroopa liikmesriigid ja Kanada on suurendanud 2016. aastaga võrreldes kaitsekulutusi summaarselt 130 miljardi dollari võrra. NATO prognoosib selle summa suurenemist 2024. aastaks 400 miljardile dollarile.

Trump peab Macroni avaldust NATO ajusurmast väga solvavaks

USA president Donald Trump peab väga solvavaks Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni varasemat teadet, et NATO on ajusurmas.

"NATO teenib suursugust eesmärki," ütles Trump ühisel pressikonverentsil NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga alliansi tippkohtumise eel.

"Arvan, et see oli väga solvav," ütles ta Macroni avalduse kohta. "Sisuliselt oli see väga inetu avaldus 28 riigile."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: