Riigireetur Herman Simm pääses vanglast

{{1577089380000 | amCalendar}}
Foto: Madis Hindre/ERR

Riigireetmises 12 ja pooleks aastaks vangi mõistetud Herman Simm pääses esmaspäeva hommikul ennetähtaegselt Tartu vanglast.

Simmile oli vanglasse vastu tulnud abikaasa Heete. Vanglaväravas oodanud ajakirjanikele ütles Simm: "Häid jõule kõigile!"

Harju maakohus tunnistas Simmi 2009. aasta 25. veebruaril süüdi riigireetmises ja asutusesisese teabe edastamises Vene välisluureteenistusele (SVR) ja karistas teda 12 aasta ja kuue kuu pikkuse vangistusega. Kohus mõistis Simmilt välja kaitseministeeriumi tsiviilhagi kuriteoga tekitatud kahju hüvitamiseks summas 20 155 000 krooni ehk ligi 1 380 000 eurot.

Tartu maakohus otsustas 5. detsembril 2019 tehtud määrusega vabastada riigireetur Herman Simm temale mõistetud karistuse kandmisest tingimisi enne tähtaega. Kohus määras 72-aastasele Simmile katseaja kuni 18. märtsini 2021. aastal.

 

Katseaja reeglid

Selleks perioodiks määras kohus talle ka allumise käitumiskontrollile, täiendavad kontrollnõuded ja -kohustused ning lisakohustused, mille eesmärk on uute kuritegude toimepanemise riski maandada ja süüdimõistetut distsiplineerida.

Hermann Simm peab elama kohtu poolt määratud alalises elukohas, ilmuma kriminaalhooldaja määratud ajavahemike järel kriminaalhooldusosakonda registreerimisele, alluma krimiaanlhooldaja kontrollile oma elukohas ning esitama talle andmeid oma kohustuste täitmise ja elatusvahendite kohta.

Samuti peab Simm saama kriminaalhooldusametnikult eelneva loa elukohast lahkumiseks Eesti territooriumi piires kauemaks kui 15 päevaks. Saama kriminaalhooldusametnikult eelneva loa elu-, töö-, või õppimiskoha vahetamiseks. Saama kriminaalhooldusametnikult eelneva loa Eesti territooriumilt lahkumiseks ja väljaspoole Eesti territooriumi viibimiseks.

Määrus kohustab Herman Simmi vabatahtliku enesele kohustuse võtmise tõttu mitte viibima väljaspool Eesti Vabariiki eha ka mitte taotlema vastavat väljasõidu luba kriminaalhooldajalt kuni katseaja lõpuni.

Simm peab heastama kuriteoga tekitatud kahju vähemalt 100 euro kaupa igakuitse maksetena. Samuti peab ta osalema sotsiaalprogrammis.

Simmi puhul hindas kohus retsidiivsusriski väga madalaks. Kohus leidis, et Simmi ligipääs erinevale salastatud informatsioonile ning dokumentidele, mis võiks huvi pakkuda välisriikidele või nende organisatsioonidele, on ülimadal. Võimalikku retsidiivsusriski vähendab ka tema kõrge vanus ja tervislik seisund.

Simm on kandnud reaalselt ära valdava osa reaalsest vangistusest ehk mõistetud 12 aastast ja 6 kuust 11 aastat ja 2 kuud. Kaitsepolitsei uurimisandmetel edastas Simm SVR-ile ligi 13 aasta vältel tuhandeid salastatud dokumente.

Mitmed Eesti poliitikud, näiteks välisminister Urmas Reinsalu, justiitsminister Raivo Aeg on nimetanud Simmi ennetähtaegset vanglast vabastamist arusaamatuks.

"Aktuaalse kaamera" uudislõik:

 

Toimetaja: Urmet Kook, Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: