Vangla ja prokuratuur toetasid riigireetur Herman Simmi vabastamist

{{1572343800000 | amCalendar}}
Herman Simm.
Herman Simm. Autor/allikas: PPA

Valga kohtumajas toimunud Tartu maakohtu istungil toetasid nii vangla kui prokuratuur riigireeturist Herman Simmi tingimisi enne tähtaega vabastamist, kirjutab Postimees.

Viimati soovis Simm enne tähtaega vabadusse pääseda möödunud aasta juunis ning ka siis toetas seda vangla, kuid toona ei toetanud prokuratuur. Kohus Simmi siiski vabaks ei lasknud, leides, et hoolimata mitmest positiivsest asjaolust ei ole Simmi enne tähtaega vabastada võimalik ning seda eelkõige toimepandud kuriteo suuruse tõttu.

Nüüd ütles Lõuna ringkonnaprokuratuur pressiesindaja vahendusel, et nõustus vangla arvamusega, et Simmi senine 11 aasta pikkune reaalne vangistus on olnud piisav. Prokuratuuri jaoks olid veenvad vangla põhjendused, et Simmil on seaduskuulekaks eluks olemas head eeldused ja oht uue kuriteo toimepanemiseks on madal.

Kui kohus Simmi vabastab, siis kandmata karistus määratakse talle vangla ettepanekul tingimisi katseajaga koos käitumiskontrolli nõuetega. Simmi käitumiskontrollile allutamine vabaduses võib praegu olla tema õiguskuulekal teel hoidmiseks isegi mõjusam, kui järelejäänud vangistuse lõpuni kandmine vanglas, lisas prokuratuur.

Tartu maakohus teeb uue otsuse Simmi vabastamise osas hiljemalt selle aasta 5. detsembril.

Harju maakohus tunnistas Simmi 2009. aasta 25. veebruaril süüdi riigireetmises ja asutusesisese teabe edastamises Vene välisluureteenistusele (SVR) ja karistas teda 12 aasta ja kuue kuu pikkuse vangistusega.

Simmi karistusaeg algas 19. septembril 2008 ja lõppeb 18. märtsil 2021.

Kohus mõistis Simmilt välja kaitseministeeriumi tsiviilhagi kuriteoga tekitatud kahju hüvitamiseks summas 20 155 000 krooni ehk ligi 1 380 000 eurot.

Kaitsepolitsei uurimisandmetel edastas Simm SVR-ile ligi 13 aasta vältel tuhandeid salastatud dokumente.

Minister Aeg ennetähtaegset vabastamist ei poolda

Justiitsminister Raivo Aeg teatas teisipäeva õhtul tehtud Facebooki postituses, et tema Herman Simmi ennetähtaegset vabastamist ei toeta.

"Mõistan, et ametkonnad tegid vastava taotluse tuginedes formaalsete tingimuste täitumisele, millised on seadusega ette nähtud. Kartmata süüdistusi kohtu mõjutamises, pean ma vajalikuks selgelt välja öelda, et mina Herman Simmi ennetähtaegset vabastamist ei toeta," märkis Aeg.

Ministri sõnul poleks varajane vabastamine kooskõlas Simmi poolt toime pandud kuritegude iseloomuga.

"Herman Simm on üle kümne aasta reetnud Eesti riiki. Ta on üle kümne aasta süsteemselt töötanud Venemaa kasuks, kes veel hiljaaegu okupeeris Eestit, tappes, vangistades ja küüditades kümneid tuhandeid Eesti elanikke. Sellise kurjategija vabastamine enne tähtaega vanglast riivab lubamatult kogu meie ühiskonna õiglustunnet ja oleks piltlikult öeldes näkku sülitamine ka nendele inimestele, kes hoolitsevad Eesti julgeoleku eest ja riigireeturi kinni võtsid," kirjutas Aeg.

Aeg märkis, et juriidiliselt võib ju otsus olla korrektne ja seaduse kirjatähega kooskõlas, kuid moraalselt oleks see kindlasti täiesti väär tegu.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: