Austrias sünnib konservatiivide ja roheliste valitsuskoalitsioon

{{1577912820000 | amCalendar}}
Foto: Alex Halada/AFP Photo/Scanpix

Austria konservatiivne Rahvapartei ja Rohelised jõudsid kolmapäeval pärast peaaegu kolm kuud kestnud võimuläbirääkimisi kokkuleppele koalitsioonivalitsuse moodustamises.

Rahvapartei liider Sebastian Kurz nimetas koalitsioonilepet suurepäraseks tulemuseks. "Need olid nõudlikud läbirääkimised, kuid tulemus on väga hea. Meil õnnestus ühendada mõlema maailma parimad osad," lausus endine kantsler.

"Nii meie kui ka Rohelised saavad pidada peamisi valimislubadusi. On võimalik kaitsta kliimat ja piire," märkis Kurz.

"See ei olnud lihtne, kuid selleks meid ei valitudki," lausus Roheliste esimees Werner Kogler ja lisas, et kaks erakonda ehitasid sildu valitsuse moodustamiseks Austria tuleviku hüvanguks.

Kogleri sõnul võtab Austria, mille kasvuhoonegaaside emissioonid ajavahemikul 1990–2017 langemise asemel kasvasid, eesmärgiks saada Euroopas kliimamuutuse vastases võitluses üheks eestvedajaks.

Kaks liidrit andsid mõista, et kavatsevad reformida maksusüsteemi austerlaste maksukoorma vähendamiseks - ÖVP tähtis valimislubadus -, kuid viia ellu roheliste valimislubaduse kehtestada kõrgemad ökomaksud.

Kogler nimetas prioriteetidena veel läbipaistvust, sealhulgas infovabadust, ja laste, vanurite ja naiste vaesuse vastast võitlust.

Parteijuhid ei avalikustanud kolmapäeva õhtul ministrikohtade jaotust ning valitsusprogrammi üksikasjad tehakse avalikuks neljapäeva pärastlõunal.

Rohelised pääsevad võimuleppe tulemusena Austrias esmakordselt riigi tasandil valitsusse. Kui Roheliste delegaadid laupäeval peetaval parteikongressil võimuleppe ametlikult heaks kiidavad, võib uus valitsus ametivande anda juba järgmisel nädalal.

ÖVP ja Roheliste võimuliidul on Austria 183-kohalises parlamendis 97 saadikukohta.

Anonüümsust palunud ametnikud ütlesid esmaspäeval, et Rohelised saavad valitsuses neli ministrikohta, teiste seas keskkonnaministri portfelli, ja Kurzi Rahvapartei saab enda kätte kõik ülejäänud ministeeriumid.

Kurzi ÖVP võitis septembris peetud parlamendivalimistel 37,5 protsenti häältest ning rohelised tegid 13,9 protsendiga oma ajaloo parima tulemuse.

Kurzi eelmine administratsioon - ÖVP ja paremäärmusliku Vabaduspartei (FPÖ) koalitsioon kukkus viimast tabanud korruptsiooniskandaali tõttu kokku mais, vaid 18 kuud pärast ametisseastumist. Parlament avaldas pärast FPÖ valitsusest lahkumist Kurzile umbusaldust, sundides ta võimult lahkuma.

Alates juuni algusest on Austriat valitsenud ajutine tehnokraatide valitsus eesotsas Brigitte Bierleiniga.

FPÖ sai septembrikuistel valimistel valusalt lüüa, samas kui rohelised kasvatasid jõudsalt oma toetust seoses valijate seas kasvanud murega keskkonna pärast.

Austria uus valitsus kavandab islamirättide keeldu

Austria loodava konservatiivide ja roheliste koalitsioonivalitsuse programmi mustandis on kirjas islamirättide keeld alla 14-aastastele kooliõpilastele.

Koalitsioonileppe kavas on ka võimalus pidada ennetavalt kinni ohtlikuks peetavad sisserändajad. Migrandi võib vahistada süüdistust esitamata.

Erakonnad tutvustavad valitsusprogrammi täpsemalt neljapäeva õhtul.

Kurzi sõnul annab kokkulepe mõlemale erakonnale võimaluse oma tähtsamad valimislubadused täita. "On võimalik kaitsta kliimat ja piire," ütles ta.

Kurz on rõhutanud ka vajadust tõrjuda "poliitilist islamit". Sellega püütakse rahuldada ÖVP tuumiktoetajaid, kuid samas tuleb erakonnal meelitada juurde valijaid, kes on pettunud paremäärmusluses süüdistatud Austria Vabadusparteis (FPÖ).

Roheliste juhatus kavatseb valitsusprogrammi heaks kiita laupäeval. Paljud roheliste toetajad ei poolda koalitsiooni kavandatavaid migratsioonivastaseid samme, aga arvatakse, et programm võetakse sellest hoolimata vastu.

Toimetaja: Merili Nael, Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: