Reuters: USA teatas Iraagile, et viib väed riigist välja

{{1578342420000 | amCalendar}}
USA sõdurid lennukit laadimas.
USA sõdurid lennukit laadimas. Autor/allikas: Zachary Vandyke/AFP/Scanpix

USA armee teatas Iraagile, et nad teevad ettevalmistusi oma vägede äraviimiseks Iraagist, vahendavad uudisteagentuurid AFP ja Reuters. USA kaitseminister Mark Esper siiski eitas, et Ühendriikide sõjaväelased on Iraagist lahkumas.

Agentuurid toetusid kirjale, kus märgitakse, et USA väed viiakse Iraagist minema lähinädalatel, vahendasid AFP ja Reuters.

Kirja saatis välja USA juhitavate koalitsioonivägede brigaadikindral William H. Seely. Selles seisab, et vägesid hakatakse liigutama lähipäevadel ja nädalatel, et "valmistuda edasiliikumiseks".

Reutersi järgi kinnitatakse kirjas, et koalitsioonivägede juhtkond tunnistab sellega Iraagi otsust, millega sooviti liitlasvägede lahkumist riigist.

Iraagis on 5000 USA sõjaväelast.

Reutersi teatel oli juba esmaspäeva õhtul kuulda Bagdadi kohal tihedat helikopterite liiklust. Kirjas märgiti, et koalitsiooniväed kasutavad Iraagist lahkumiseks helikoptereid.

Reutersi teatel on Iraagi kaitseministeeriumi ametnik kinnitanud kirja olemasolu ja sisu.

USA kaitseminister eitas vägede väljaviimise kavatsust

USA kaitseminister Mark Esper ütles esmaspäeval Reutersi uudist kommenteerides, et neil pole mingit kavatsust Iraagist vägesid välja viia.

"Meil pole mingit otsust Iraagist lahkumiseks," ütles Esper Pentagonis ajakirjanikele ning lisas, et samuti pole antud käsku hakata lahkumiseks ettevalmistusi tegema.

"Ma ei tea, mis kiri see on. Me uurime, kust see kiri pärit on ja mis see on," ütles Esper, vahendab BBC.

Kõrge USA kindral Mark Milley ütles ajakirjanikele, et tegu oli eksitusega ning kiri poleks kunagi tohtinud avalikkuse ette jõuda, sest tegu oli allkirjastamata tööversiooniga.

"See oli viga. Seda kirja poleks pidanud saatma," rõhutas Miller.

Telekanal CNN täpsustas, et segadust põhjustanud kiri tähendab pigem seda, et armee teeb igaks juhuks ettevalmistusi selleks, kui vastasisuline otsus peaks tõepoolest langetatama, mis pole haruldane. Viimastel andmetel oli tegemist üldse kirja mustandiga, mis poleks pidanud avalikkuse ette jõudma ja saadeti edasi kogemata.

Iraak soovib koalitsioonivägede lahkumist

Iraagi parlament kutsus pühapäeval peetud erakorralisel istungil valitsust lõpetama USA juhitava rahvusvahelise koalitsiooni üksuste viibimine riigis.

"Parlament hääletas kohustamaks Iraagi valitsust tühistama oma taotlus rahvusvaheliselt koalitsioonilt abi saamiseks võitluses ISIS-e vastu," ütles parlamendi spiiker Mohammed Halbusi.

Iraagi peaminister Adel Abdul Mahdi ütles parlamendi ees, et välismaiste üksuste lahkumine riigist oleks kasulik nii Iraagile kui USA-le.

Iraagi parlament kutsus ka valitsust keelama võõrvägedel kasutada Iraagi õhuruumi, samuti maismaad ja merepiirkondi.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: ERR, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: