USA tänas Saudi Araabiat toetuse eest vastasseisus Iraaniga

{{1578364680000 | amCalendar}}
Foto: Craig Ruttle/AP Photo/Scanpix

USA välisministeerium tänas esmaspäeval Saudi Araabiat toetuse eest vastasseisus Iraaniga, edastas ministeeriumi pressiteenistus. Ühtlasi rõhutas USA, et Venemaa ja Hiina vaikimine õõnestas ÜRO Julgeolekunõukogu seisundit.

"Välisminister Mike Pompeo tänas Saudi Araabia võime jätkuva toetuse ja koostöö eest Ühendriikidele eriti vastasseisus Iraani režiimiga," kirjutati avalduses.

Ühendriigid sarjasid esmaspäeval Venemaad ja Hiinat selle eest, et nad jätsid hukka mõistmata USA Bagdadi saatkonnale korraldatud Iraani-meelsete demonstrantide rünnaku.

USA tänas neid 27 ÜRO liikmesriiki 193, kes mõistsid 31. detsembril toimunud rünnaku hukka. Samas rõhutas Ühendriikide esindus, et Venemaa ja Hiina vaikimine õõnestas ÜRO Julgeolekunõukogu seisundit.

"Keelates ÜRO julgeolekunõukogul väljastada kõige elementaarsemat teadet, milles rõhutati diplomaatiliste ja konsulaarrajatiste puutumatust, asetati taaskord küsimärgi alla nõukogu usutavus," teatas USA esindus ÜRO juures.

Washingtoni hinnangul ei tohiks diplomaatilisi esindusi kaitsva 1961. aasta Viini diplomaatiliste suhete konventsiooni toetamine olla vastuoluline ega nõuda julgust.

ÜRO informeeris Iraani välisministrit USA viisata jäämisest

Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif sai ÜRO peasekretärilt António Guterreselt teada, et Washington otsustas mitta enda talle viisat New Yorki ÜRO peakorterisse sõitmiseks.

"Me teame seda, et USA välisminister (Mike Pompeo) ütles telefonikõnes ÜRO peasekretärile: "Meil ei ole aega Mohammad Javad Zarifile viisat anda ja me ei tee seda,"," ütles Zarif.

"Peasekretär vastas, et Iraanil on õigus sellest istungist osa võtta," lisas ta.

Washington ei ole Zarifi viisataotluse tagasilükkamist seni ametlikult kinnitanud.

Zarif rääkis juhtunust Teherani kogunemisel Iraani Pärsia lahe rahuplaani edendamiseks.

Tema sõnul osutab viisakeeld "USA valitsuse ja Trumpi režiimi pankrotile".

Iraani välisministril oli kavas minna neljapäeval ÜRO peakorterisse avalikule debatile ÜRO harta üle.

ÜRO peasekretär kutsus üles maksimaalsele vaoshoitusele

ÜRO peasekretär Antonio Guterres kutsus esmaspäeval globaalsete pingete kasvamisega seoses üles maksimaalsele vaoshoitusele.

"Uus aasta on alanud koos keerisega kogu maailmas," märkis Guterres viidates ilmselt USA ja Iraani vastasseisule.

"Me elame ohtlikul ajal. Geopoliitilised pinged on selle sajandi kõige kõrgemal tasemel. Ja see keeris hoogustub," lisas peasekretär.

Guterres ei maininud otseselt Iraani kindrali tapmist USA õhulöögis.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg hoiatas esmaspäeval pärast liikmesriikide suursaadikute nõupidamist, et Iraan peab vältima edasist vägivalda ja provokatsioone.

"Liitlased kutsusid meie tänasel kohtumisel vaoshoitusele ja de-eskalatsioonile. Uus konflikt ei oleks kellegi huvides, mistõttu peab Iraan hoiduma edasisest vägivallast ja provokatsioonidest," lausus Stoltenberg Brüsselis NATO peakorteris. 

NATO kogunes arutama Iraani-USA vastasseisu ja olukorda Iraagis pärast Iraani revolutsioonikaardi välisoperatsioonidega tegeleva eliitväeosa Quds juhi Qasem Soleimani tapmist Ühendriikide reedeses droonirünnakus.

Stoltenberg ütles, et vähemalt kümme inimelu nõudnud droonirünnak oli USA otsus, kuid ka ülejäänud 28 NATO liikmesriiki on Iraani destabiliseeriva tegevuse pärast juba pikka aega mures olnud. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: