Rahvarohkel Soleimani matusetalitusel tallati surnuks kümneid inimesi

{{1578391740000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Iraani revolutsioonikaardi mõjuvõimsa kindrali Qasem Soleimani matusetalitusel tema kodulinnas Kermanis leidis teisipäeval aset vahejuhtum, mille käigus tallus rahvamass surnuks vähemalt 40 inimest.

Hukkunute ja vigastatute täpse arvu kohta pole veel lõplikke andmeid, kuid päästeteenistuse andmetel hukkus vähemalt 40 ja sai vigastada üle paarisaja inimese. Võimud on kinnitasid esialgu vaid seda, et intsident tõi kaasa hukkunuid, vahendasid BBC ja Reuters.

Väidetavalt on leinaürituse tõttu saabunud Kermani tänavatele kümneid või sadu tuhandeid inimesi. Esmaspäevase Teherani üritusega koos on tänavatel kindralit mälestamas käinud võib-olla miljoneid inimesi.

Analüütikute hinnangul oli USA õhurünnakus hukkunud Soleimani näol tegu mõjuvõimsaima isikuga Iraanis pärast kõrgeimat juhti ajatolla Ali Kahmeneid.

Pentagoni teatel sooritati reedel Iraagis täppisrünnak, mille tagajärjel hukkusid Iraani revolutsioonikaardi mõjukas kindral Qasem Soleimani ning Iraani-meelse Iraagi poolsõjaväelise rühmituse Hashed al-Shaabi asekomandör Abu Mahdi al-Muhandis. Teheran on lubanud kindrali surma eest kätte maksta.

Kindral Soleimanil oli võtmeroll Iraani mõjuvõimu kehtestamises Lähis-Idas - näiteks Iraagis, Süürias, Palestiina aladel ja Jeemenis. Märkimisväärne on ka see, et käesoleva aasta aprillis lisas USA Iraani revolutsioonikaardi ja üksuse Quds terroristlike organisatsioonide nimekirja. Üldiselt pole USA sellesse nimekirja lisanud organisatsioone, mis on ametlikult mõne rahvusvaheliselt tunnustatud riigi võimustruktuuri osadeks.

Õhurünnak järgnes USA Bagdadi saatkonna piiramisele tuhandete meeleavaldajate poolt. Viimaseid olid tegutsema ässitanud just Iraani taustaga rühmitused.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: