Hispaania ülemkohus: Kataloonia separatisti ei saa vanglast vabastada

Oriol Junqueras.
Oriol Junqueras. Autor/allikas: Susana Vera/Reuters/Scanpix

Hispaania ülemkohus teatas neljapäeval Euroopa Parlamendile, et Kataloonia endist asepresidenti Oriol Junquerast ei vabastata vanglast selleks, et ta saaks võtta sisse oma koha europarlamendis. Euroopa Liidu kohus oli varem aga otsustanud, et Junquerasel on õigus saada kohtumõistmisest puutumatus.

Junqueras mõisteti oktoobris 13 aastaks vangi tema rolli eest Kataloonia iseseisvuspüüdlustes 2017. aastal, vahendas Reuters.

Sel aastal valiti ta Euroopa Parlamenti ajal, mil ta ise vanglas kohtuotsust ootas. Seetõttu ei saanud ta europarlamenti tööle asuda.

Junquerase juhtum tõusis taas laiemalt avalikkuse ette eelmise aasta detsembris pärast seda, kui Euroopa Liidu kõrgeim kohus otsustas, et Kataloonia endisel liidril on europarlamendi liikmena õigus saada puutumatus. Samas jättis EL-i kohus lõpliku sõna selles, kuidas kohtuotsust täita, Hispaania ülemkohtule.

Hispaania kohus otsustas, et Junquerase karistamine võtab temalt ära võimaluse saada Euroopa Parlamendi saadiku puutumatus. Kohus keelas Junquerasel minna Euroopa Parlamenti, samuti keelas kohus tema vanglakaristuse tühistamise.

"Temale vabaduse andmiseks ei ole mingit alus," kirjutas kohus oma otsuses.

Junquerase ERC partei väljendas kohtuotsuse suhtes pettumust. Erakond süüdistas kohut Junquerase õiguste rikkumises ja rahvusvaheliste institutsioonide kuulmata jätmises.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: