Prokurör: Kataloonia lahkulöömiskatse oli riigipööre
Kataloonia 2017. aasta lahkulöömiskatse oli riigipööre eesmärgiga Hispaania põhiseadus nurka visata, ütles prokurör Madridis 12 iseseisvuslase üle peetava kohtuprotsessi lõppsõnas.
Süüdistaja Javier Zaragoza kuulutas ülemkohtus, et riigipööre oli katse asendada seaduslik kord ebaseaduslike vahendite abil teise korraga.
Kataloonia iseseisvusliikumise juhid on olnud kohtu all alates 12. veebruarist, neid süüdistatakse lahkulöömiseks rahvahääletuse korraldamises kohtu keelust hoolimata, mis tõi kaasa lühiealiseks jäänud iseseisvusdeklaratsiooni 2017. aasta oktoobris.
Kohtuprotsess peaks lõppema 12. juunil, otsuseid on oodata sügisel.
Üheksa 12 süüalusest on vanglas ja toetajate silmis poliitvangid.
Zaragoza eitab seda kategooriliselt. "Me ei lähtu poliitilistest hinnangutest," ütles ta.
Süüaluste üle mõistetakse kohut kaitse eest muuta kehtetuks 1978. aasta Hispaania põhiseadus, kasutades selleks vajaduse korral vägivalda, lisas prokurör.
Üheksat katalaani süüdistatakse mässus - vägivaldses ja avalikus ülestõusus.
Prokurörid on kinnitanud, et taotlevad sama karistust, mida nõuti enne protsessi algust.
Kataloonia endist asepresidenti Oriol Junquerast ootab sel juhul rangeim - kuni 25-aastane vanglakaristus.
Kaitsjad rõhutavad, et nende kliendid ei tõusnud relvile ega kasutanud iseseisvumiskatses vägivalda. Seda tegid hoopis politseinikud, kes püüdsid ebaseaduslikuks kuulutatud referendumit peatada.
Zaragoza väidab aga, et vägivald johtus ülestõusuõhkkonnast, mille tekitasid iseseisvuse pooldajad, et tagada referendumi läbiviimine kohtu keelust hoolimata.
Hispaania keskvõim saatis Katalooniasse hääletust peatama 6000 lisapolitsenikku.
"Ülestõus ei vaja tõsist vägivalda ega relvavägivalda," ütles prokurör ja süüdistas iseseisvuslasi tuhandete kodanike ässitamises korrakaitsjate vastu, kes tegutsesid seaduslikult ja täitsid käsku.
Toimetaja: Merili Nael
Allikas: BNS