Kohus: Kataloonia president ei saa 18 kuud avalikus teenistuses olla

Kataloonia regionaalvalitsuse president Quim Torra.
Kataloonia regionaalvalitsuse president Quim Torra. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Üks Hispaania kohus otsustas neljapäeval, et Kataloonia regionaalvalitsuse president Quim Torra ei saa järgmised 18 kuud riigiametis olla, sest ta ei kõrvaldanud valimiskampaania ajaks avalikest hoonetest separatistlikke sümboleid.

Otsus jõustub vaid siis, kui Hispaania ülemkohus selle kinnitab. Sinnamaani jõudmine võib aga võtta kuid ning vallandada Kataloonias ennetähtaegsed valimised.

Hispaania valimisametnikud andsid märtsis Torrale käsu kõrvaldada aprillikuiste parlamendivalmiste eel institutsionaalse erapooletuse järgimiseks iseseisvuslaste sümbolid.

Eriti oli keskvõimudel pinnuks silmas Kataloonia valitsuse peahoone küljes rippuv plakat: "Vabadus poliitvangidele ja pagulastele." Seda kaunistas iseseisvuslaste sümbol kollane lint, mis viitas 2017. aasta nurjunud iseseisvumiskatse eest vahi alla võetud üheksale Kataloonia liidrile, kes mõisteti oktoobris pikaks ajaks vangi.

Kohtuprotsess Torra üle algas novembris ning teda süüdistati allumatuses.

Torra ei allunud iseseisvuslaste sümbolite kõrvaldamise käsule, kuna leidis, et valimisametnikel ei ole volitusi talle korraldusi jagada.

ECJ: Hispaania pidanuks katalaani eurosaadiku vangist vabastama

Hispaania kohus oleks pidanud Kataloonia iseseisvusmeelse poliitiku Oriol Junquerase vanglast vabastama, et ta saaks minna täitma oma kohustusi Euroopa Parlamendi liikmena, otsustas Euroopa Kohus (ECJ) neljapäeval.

Junquerasel oli saadikupuutumatus, mis hõlmas enne valimisi talle määratud eelvangistuse tühistamist, teatas ECJ president Koen Lenaerts kohtuotsust ette lugedes.

Kõik Euroopa Parlamenti valitud saavad eurosaadiku puutumatuse hetkest, mil valimistulemus teatavaks tehakse, ütles Lanearts.

Junqueras osales mais toimunud eurovalimistel vanglas, oodates kohtumõistmist seoses tema rolliga Kataloonia iseseisvusreferendumil.

Ta võitis valimistel mandaadi, kuid Hispaania võimud ei lubanud teda riiklikule tseremooniale vannet andma ega ka Brüsselisse uuele ametikohale minema.

ECJ neljapäevase otsuse tagajärjed pole selged.

Otsusega näib kehtetuks muutuvat Hispaania ülemkohtu juulikuine otsus, millega keelati Junquerasel eeluurimisvanglast lahkuda.

Oktoobris mõisteti Junqueras aga 13-aastaks vangi ja tal keelati poliitikas osalemine.

Hispaania ülemkohus peab nüüd otsustama apellatsiooni üle, mille esitas endise Kataloonia asepresidendi kaitsetiim. ECJ otsuse järel nõudis tema erakond ERC kohtumõistmise tühiseks kuulutamist ja tema kohest vabastamist.

ECJ otsus avab tee europarlamenti ka Kataloonia ekspresidendile Carles Puigdemontile ja tema tervishoiuministrile Toni Comínile, kes elavad Belgias eksiilis.

Mõlemad valiti mais Euroopa Parlamenti, kuid ka nemad ei ole saanud oma kohale asuda, sest nad ei läinud Madridi tseremooniale, kus vannutakse truudust Hispaania põhiseadusele. Hispaania seaduste järgi peavad eurosaadikud andma selle vande enne Euroopa Parlamenti minekut

ECJ otsustas aga, et Euroopa Parlamenti valituks osutunu saab parlamendiliikme staatuse alates hetkest, mil tulemus teatavaks tehakse, mistõttu ei ole riiklik tseremoonia ametisse asumiseks vajalik.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: