Martin Helme: me ei pea hoidma joont, et nimetamiskomitee liikmed pole meiega seotud

{{1579016040000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Rahandusminister Martin Helme (EKRE) ei näe probleemi poliitikute viimises nimetamiskomiteesse. Tema sõnul ei tähenda poliitikute kuulumine nimetamiskomiteesse selle süsteemi muutmist.

"Nimetamiskomitee süsteem on hea. Me ei ole teinud ühtki sammu selles mõttes tagasi, et me süsteemi muudaks," rääkis Helme "Aktuaalsele kaamerale".

"Eelmise koosseisu aeg sai otsa, samu inimesi uuesti nimetada ei saa, tuli leida uued inimesed ja leppisimegi kokku kõigepealt, millised ministrid nimetavad uued inimesed teatava poliitilise pariteetsuse alusel - igast koalitsioonierakonnast on üks nimetamine. Leppisime ka kokku, et meie ei pea rangelt seda joont hoidma, et inimestel ei tohi meiega mingisugust seost olla," lisas minister.

Õiguskantslerid taotlesid juba alates 2008. aastast, et riigile kuuluvate ettevõtete nõukogude nimetamine peab olema poliitiliselt sõltumatu. Just 2017. aastal moodustatud nimetamiskomitee seda eesmärki täitis.

Õiguskantsler Ülle Madise sõnul võivad nimetamiskomitees olla erakondade liikmed, kuid eelkõige peavad nad olema oma ala väga head asjatundjad, kes võtavad ka vastutuse.

"Kui kellegi puhul peaks ilmnema, et teda tegelikult ei oleks tohtinud nimetada, siis on võimalik või täpsemini on kohustus ka see inimene välja vahetada. Nii et küllap siin avalikkus hoiab asjadel silma peal," rääkis Madise.

"Ma mõistan seda pahameelt ja hirmu, et nõukogud taas politiseeritakse ja nimetamiskomitee taas politiseeritakse. Selles mõttes on see õigustatud, sest nimetamiskomitee spetsialistidest ja apoliitilisena oli mõeldud rohuks ühe haiguse vastu," lisas ta.

Kas riigiettevõete nõukogudesse hakatakse nimetama poliitikuid, selgub üsna varsti. Veebruaris vahetub nõukogu Transpordi Varahaldusel, kellele kuuluvad Nordica lennukid, mais Eleringis, Eesti Energias ja Eesti Lotos.

Eelmisel nädalal kinnitas valitsus rahandusministri ettepanekul nimetamiskomitee neli uut liiget järgmiseks kolmeks aastaks. Uued liikmed on Eesti Tööandjate Keskliidu ettepanekul Toomas Tamsar; rahandusministri ettepanekul Argo Luude (EKRE); majandus- ja taristuministri ettepanekul Kaido Padar; justiitsministri ettepanekul Reet Roos (Isamaa).

Osad ettevõtjad ja poliitikud on kritiseerinud erakondlaste kuulumist nimetamiskomiteesse. Kui aastaid olid riigifirmade nõukogud poliitiliselt mehitatud, siis Tallinna Sadama korruptsiooniafääri järel asjad muutusid. Reformierakondlase Neinar Seli juhitud nõukogu ei olnud süüdistuste kohaselt võimeline ära hoidma miljonitesse ulatuvate altkäemaksude küsimist. Jüri Ratase esimene valitsus lõi suuresti sel põhjusel nõukogude liikmete nimetamiskomisjoni.

Nimetamiskomitee koosneb kuuest liikmest, kellest kaks on ametikohapõhised (kantslerid) ning neli nimetab valitsus kolmeks aastaks. Riigivaraseaduse kohaselt peab nimetamiskomiteesse nimetatud liige olema tunnustatud ettevõtlus- ja juhtimisekspert, kellel on pikaajaline ja rahvusvaheline juhtimiskogemus ning laitmatu eri- ja ärialane maine. Lisaks ei tohi ta omada sisulist huvide konflikti riigi osalusega äriühingutega.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: