Sotsiaalkomisjon: Eestis ei ole koroonaviiruse tõttu eriolukorraks põhjust

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder (KE). Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu sotsiaalkomisjon sai esmaspäeval erakorraliselt ülevaate valmisolekust viirushaigustega tegelemiseks ja leidis, et Eestis ei ole koroonaviiruse tõttu eriolukorraks põhjust.

Sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder (Keskerakond) ütles, et koroonaviirus on küll nüüd ka Euroopas levinud ja kuigi risk Eestiski haiguse üksikjuhtumitena sissetoomiseks on kõrge, hinnatakse Eesti puhul haiguse võimaliku epideemilise levi tõenäosust siiski madalaks.

Mölder lisas, et haigus ise ei ole tegelikult midagi erakorralist.

"Suur osa haigusjuhtumeist on kerged ja vaid 13 protsendil nakatunuist kulgeb haigus raskemalt ja kuuel protsendil on haigusseisund kriitiline," ütles Mölder.

Komisjoni esimehe sõnul on riik professionaalselt ning tarmukalt tegutsenud ja ehkki Eesti riskihinnang on muutunud, ei ole paanikaks või eriolukorra kehtestamiseks põhjust.

"Kõige tähtsam – ettevaatlik tasub alati olla ja tervisekaitseasutuste soovitusi järgida, kuid haiguse hirmus oma elus suuri ümberkorraldusi ei ole küll kellelgi tarvis ette võtta," sõnas Mölder.

Sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt (SDE) märkis, et julgustav oli kohtumisel kuulda, et täna suhtuvad asjasse puutuvad ametkonnad haiguspuhangusse tõsiselt ning teevad omavahel koostööd, mis järjest paraneb.

Murelikuks teevad Küti sõnul aga puudujäägid eakamatele inimestele info jagamisel.

"Vanemaealised ja krooniliste haigustega inimesed on sellele haigusele kõige vastuvõtlikumad, kuid nemad on ka see osa elanikkonnast, kes ei jälgi igapäevaselt sotsiaalmeediat, kui üldse. Kui praegu liigub valdav osa informeerimisest sotsiaalmeedias, siis kindlasti tuleb kiiresti mõelda ka sellele, et terviseameti infoleht haiguse kohta koos soovituste ja vajalike telefoninumbritega jõuaks igaühe postkasti," rääkis Kütt. "Kuigi mingiks paanikaks pole täna põhjust, siis teadmatus ja hirm on just need, mis paanikat tekitavad. Selline otsepostitus oleks aga kindlasti inimestele turvatunnet tagav."

Koosolekul osalesid terviseameti, sotsiaalministeeriumi, haridus- ja teadusministeeriumi, siseministeeriumi, välisministeeriumi, majandusministeeriumi, haigekassa, haiglate liidu, kaitseväe, politsei- ja piirivalveameti ning kaitseressursside ameti esindajad.

Eestis on tuvastatud üks koroonaviiruse juhtum.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: